Kontakty Dokumenty Úřední deska

25.05.2026 - Řešení podnětů ve věci podezření na týrání zvířat v k.ú. Hraničná nad Nisou

Otázka

Vážení,

dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, Vás tímto žádám o poskytnutí následujících informací:

Tato žádost se týká řešení podnětů a případných opatření ve věci podezření na týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu na pozemku parc. č. 284 v k. ú. Hraničná nad Nisou chovatele xxxxxxxx.

Jako vlastník výše uvedeného pozemku žádám o poskytnutí informací:

  1. Zda byly ze strany Vašeho úřadu evidovány podněty nebo oznámení týkající se uvedené osoby v souvislosti s chovem zvířat.
  2. Jaká šetření byla v této věci provedena (např. kontroly, místní šetření apod.).
  3. Jaké závěry z těchto šetření vyplynuly.
  4. Zda byla uložena nějaká opatření, sankce či jiná nápravná opatření, případně jaká.
  5. Zda je věc v současné době nadále řešena a v jaké fázi se nachází (v mezích zákonem stanovených možností).

Odpověď

Vážená paní,

na základě Vaší žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., kterou Magistrát města Jablonec nad Nisou obdržel dne 25. 5. 2026 prostřednictvím datové schránky, Vám na Vaše dotazy týkající se řešení podnětů a případných opatření ve věci podezření na týrání zvířat a nevhodné podmínky chovu na pozemku parc. č. 284 v k.ú. Hraničná nad Nisou, chovatele xxxxxxx zasílám níže odpovědi z Oddělení životního prostředí a státní památkové péče našeho magistrátu.

  1. Zda byly ze strany Vašeho úřadu evidovány podněty nebo oznámení týkající se uvedené osoby v souvislosti s chovem zvířat.
    Magistrát města Jablonec nad Nisou, oddělení životního prostředí a státní památkové zjistil při jiné úřední činnosti, že na výše uvedeném pozemku se nachází několik zvířat (psi, prasata, kozy a drůbež). S ohledem na zjištěné skutečnosti byla provedena další šetření a kontaktována Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Liberecký kraj. Jiná oznámení nebyla evidována.
  2. Jaká šetření byla v této věci provedena (např. kontroly, místní šetření apod.).
    Ve věci možného porušení zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, bylo v chovu zvířat p. xxxxx na pozemku parc. č. 284 v k. ú. Hraničná nad Nisou provedeno Magistrátem města Jablonec nad Nisou místní šetření. Vzhledem ke zjištěným skutečnostem (možné nevhodné podmínky chovu, horší zdravotní stav některých zvířat, nalezený kadáver psa ve výběhu s ostatními zvířaty), byl předán podnět na Krajskou veterinární správu. Od 24.10.2025 bylo správním orgánem provedeno několik místních šetření, z toho tři v součinnosti s Krajkou veterinární správou. Ta dále provedla veterinární kontrolu, při které prověřovala možné porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči.
  3. Jaké závěry z těchto šetření vyplynuly?
    Na základě šetření správního orgánu a zejména veterinární kontroly provedené Krajskou veterinární zprávou bylo konstatováno porušení zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, konkrétně týrání dvou psů plemene alaskan husky podle § 4 odst. 1. písm. c) bodu 3. zákona č. 246/1992 Sb., tj. za týrání se považuje z jiných než zdravotních důvodů omezovat výživu zvířete včetně jeho napájení.
    Krajská veterinární zpráva v současné době prověřuje další možný přestupek týrání zvířat uvedeného chovatele, týkající se nevhodných podmínek chovu.
  4. Zda byla uložena nějaká opatření, sankce či jiná nápravná opatření, případně jaká?
    Vzhledem ke skutečnostem zjištěným během několika šetření bylo dne 26.02.2026 Magistrátem města Jablonec nad Nisou na základě návrhu Krajské veterinární správy rozhodnuto o předběžném opatření – umístění dvou týraných psů plemene alaskan husky do předběžné náhradní péče, kterou psům zajišťuje Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec – Archa.
    S chovatelem bylo zahájeno řízení o přestupku a bylo rozhodnuto o uložení správního trestu pokuty a propadnutí zvířat státu (v současné době nenabylo právní moci).
  5. Zda je věc v současné době nadále řešena a v jaké fázi se nachází (v mezích zákonem stanovených možností)?
    Jak je uvedeno výše, s chovatelem bylo vedeno řízení pro spáchání přestupku dle § 27 odst. 1 písm. b) zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Ve věci bylo vydáno rozhodnutí s uložením správního trestu pokuty a propadnutí týraných zvířat státu, které zatím nenabylo právní moci (účastník má právo podat odvolání). Krajská veterinární správa ověřuje možné porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání s ohledem na nevhodné podmínky chovu zvířat uvedeného chovatele.
    ​​​​​​​Podmínky chovu a zdravotní stav zvířat chovaných na pozemku parc. č. 284 v k. ú. Hraničná nad Nisou budou nadále namátkově prověřovány.

S pozdravem

Ing. Martina Vacková
vedoucí odboru kancelář tajemníka