Která jiná radnice v Česku se může pochlubit tím, že má moderní kino pro více než 400 diváků přímo ve svých útrobách? Jablonecké kino Radnice je retro kino jak má být, když ale usednete do jeho sedaček v moderním sále, ohromí vás perfektní zvuk i 3D obraz. Ne nadarmo patří jablonecká Radnice mezi 30 nejlépe hodnocených jednosálových kin v České republice.
Unikátní jablonecké kino uvádí především premiérové tituly a speciální projekty, jako jsou přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku nebo přenosy divadelních představení a koncertů.
Kino Radnice zahájilo provoz 29. 10. 1932 a ve své době s kapacitou 1006 míst patřilo k největším v republice. Od roku 1951 v souladu s tehdejšími trendy dostalo kino název Stalingrad. V roce 1965 proběhla přestavba kina na tzv. „rozšířené plátno“ a kapacita se snížila na 800 míst. Kinu se tehdy vrátil původní název Radnice. O pět let později následovala další přestavba, a to na 70mm kino se šestikanálovým zvukem. Byly zrušeny boční balkony, promítací místnost se přesunula do míst zrušených lóží, zvětšila se sedadla i jejich rozestupy a kino se „zmenšilo“ na 439 míst. Došlo také k rozšíření názvu na Radnice 70. V roce 2009 bylo kino digitalizováno. V roce 2016 se v kině chystá velká rekonstrukce, dojde ke kompletní výměně elektroinstalace a technologie topení. I jabloneckého kina se totiž dotkne konec parního vytápění ve městě související z revitalizací místní teplárenské sítě. Do filmové atmosféry se už tedy nebudou ozývat charakteristické zvuky starého parního systému, což jistě přispěje k vyššímu diváckému komfortu.
V souvislosti s tím je také naplánovaná oprava prostor šaten a baru, jenž získá novou podobu. „Vítězný návrh vzešel ze studentské soutěže, která vznikla ve spolupráci s libereckou Technickou univerzitou. Cílem rekonstrukce baru v kině Radnice je poskytnout divákům nejen kvalitní filmové zážitky, ale i prostředí, ve kterém se budou cítit pohodlně a budou v něm chtít trávit svůj volný čas,“ říká Marta Procházková, ředitelka Eurocentra, pod které jablonecká kina patří.
Už letos ale probíhal v kině stavební ruch, jenž souvisel s instalací nového protipožárního systému EPS za téměř milion korun. „Nový systém EPS se netýká jen kina, ale počítá i s napojením kanceláří v budově radnice případně dalších prostor,“ vysvětluje tajemník magistrátu Marek Řeháček.
Nový zabezpečovací systém v budově radnice není ale jedinou novinkou, k níž v budově radnice došlo. Převážně prostřednictvím pracovníků veřejně prospěšných prací dochází k modernizaci kuchyněk pro zaměstnance úřadu. Kuchyňky jsou historicky umístěny v původních výtahových šachtách na chodbě v severním křídle radnice nad kinem. „Repasovali jsme i dveře do kuchyněk tak, abychom sjednotili jejich podobu a navrátili prostorům chodeb původní ráz,“ vysvětluje Řeháček. Po úpravě radničních chodeb, opravě oken a rekonstrukci parteru v uplynulých letech tak pokračuje zvelebování jablonecké radnice, která vloni oslavila úctyhodnou osmdesátku.