Kontakty Dokumenty Úřední deska

Ředitelkou ZŠ Pasířská je Jitka Šťovíčková

Jitka Šťovíčková - ředitelka ZŠ Pasířská
Autor: Jiří Endler

Novou ředitelkou ZŠ Pasířská je od 1. srpna čtyřiačtyřicetiletá Jitka Šťovíčková. Povede školu, která byla otevřena 2. září 1963. V roce 1964 na škole byly otevřeny atletické třídy (atletická profilace školy), v roce 1997 byl založen Školní atletický klub při ZŠ Pasířská a v roce 2003 škola převzala hokejové třídy ze ZŠ Floriánova.

Školu navštěvuje více jak 450 žáků a má přes 50 zaměstnanců. Jitka Šťovíčková dvacet let působila na Základní škole Pivovarská, kde učila na prvním stupni. Je dlouholetou trenérkou moderní gymnastiky a zakladatelkou Tělocvičné Jednoty Sokol Jablonec nad Nisou – Sportcentrum.

„Nastoupila jsem již 1. srpna a trochu jsem byla hozena do vody. Postupně poznávám prostředí a lidi, se kterými budu spolupracovat. Ve škole mimo jiné probíhá rozsáhlá rekonstrukce učeben a sociálního zařízení, takže práce je pro začátek více než dost,“ říká Jitka Šťovíčková.

Hlavní shon nastane v první školní den. „Stavební práce se mírně opozdí, ale chod školy to významně nenaruší,“ je přesvědčena nová ředitelka, která nechce měnit zaběhlou koncepci školy. „Chtěla bych školu zkonsolidovat a navázat na práci mých předchůdců. Líbí se mi sportovní zaměření školy a také proto jsem si ZŠ Pasířskou vybrala a přihlásila se do konkurzu. Preferuji lidský přístup. Vztahové věci na pracovišti jsou pro mě prioritou. Chtěla bych zde vytvořit vlídné klima pro učitele i děti. Měla jsem obrovské štěstí pracovat pod vynikajícím ředitelem Lubomírem Mlejnkem, jenž je pro mě obrovským vzorem lidským i profesním,“ informuje Šťovíčková.

Ta od nástupu do nové funkce očekává větší seberealizaci a kreativnější činnost. „Dvacet let jsem učila na prvním stupni, trávila jsem mnoho času s dětmi ať již ve škole nebo v oddíle moderní gymnastiky. Vnímala jsem, že potřebuji změnu. Nejsem ambiciózní typ, jehož cílem je titul ředitelka. Baví mě něco budovat, tvořit a ve škole, kde jsem učila, jsem dosáhla určitých limitů,“ vysvětluje.

Jitka Šťovíčková je životní optimistka, rozená ve znamení Berana, což je podle ní důkaz toho, že se nikdy nevzdá a své plány dotáhne do zdárného konce a udrží vybudované projekty v běhu po řadu let. „Někdy to není snadné, ale mám ráda výzvy,“ potvrzuje pedagožka, jež si je vědoma, že nová funkce ji ubere času z trénování a přizpůsobit se musí i rodina. „Jednak si musím doplnit vzdělání, což zabere mnoho času, omezit trénování a rozdělit úkoly doma. Mám tolerantního manžela a kolem sebe mnoho lidí, kteří mají pro moji činnost pochopení a podporují mě,“ tvrdí Šťovíčková.

(end)