23.02.2015 - Ředitel Městské policie Jablonec nad Nisou (MP) Luboš Raisner předložil zastupitelům Zprávu o činnosti MP za rok 2014. Vyplývá z ní, že podle statistik Policie ČR bylo v roce 2014 na území města registrováno celkem 1 468 trestných činů, což je o 37 více než v roce 2013.
Městská policie odhalila 7 992 přestupků (o 434 více než v roce 2013) a v blokovém řízení uložila pokuty ve výši 2,1 milionu korun (v roce 2013 to bylo 1,7 milionu). 34% přestupků řešili strážníci domluvou.
Oproti roku 2013 došlo k poklesu celkové násilné trestné činnosti i krádeží z automobilů, v obou případech o 20 %. O 35% klesly krádeže vloupáním do bytů a kapesní krádeže poklesly o 21 %. Naopak statistika dokládá nárůst krádeží vozidel o 38 skutků, což je 47% a o 8% stoupl počet trestných činů poškozování cizí věci.
K nejčetnějším zákrokům proti narušování veřejného pořádku docházelo v roce 2014 na autobusovém nádraží, v ulicích 5. května, Liberecká, Palackého, Podhorská, Vysoká a Na Vršku. Sem směřovaly i nejčastější kontroly strážníků.
Během roku zadrželi jablonečtí strážníci 57 pachatelů podezřelých ze spáchání trestné činnosti, na Policii ČR předvedli 170 osob, ve 24 případech použili donucovací prostředky. Na žádost kolegů z Policie ČR vyjeli k 572 případům, u místních šetření na žádost státních orgánů nebo magistrátu asistovali téměř v šesti stech případech. Dvakrát použili na auto botičku a odchytili nebo asistovali při odchytu 217 zvířat. Na záchytku do Liberce převezli 12 opilých lidí.
Jablonec nad Nisou monitoruje 32 kamerových bodů Městského kamerového a dohlížecího systému (MKDS), na kterých je umístěno celkem 44 kamer. Nejnovější kamerový bod byl za přispění finančních prostředků z Ministerstva vnitra v rámci projektu prevence kriminality instalován na náměstí Dr. Farského na podzim loňského roku. Nově bylo také zprovozněno monitorování prostor kontaktního pracoviště (parteru) v budově radnice.
V roce 2014 byl kamerový systém využit při 625 skutečnostech, což je o 325 více než v loňském roce, využití kamer MKDS vzrostlo zejména v oblasti dopravy. Přístup do kamerového systému mají kromě Městské policie také dispečerská pracoviště odd. krizového řízení magistrátu, Policie ČR, hasiči a zdravotní záchranná služba.
Ze statistik dopravního inspektorátu Policie ČR vyplývá, že na území města došlo v loňském roce k 278 dopravním nehodám, což je o 5 méně než v roce 2013. Žádná nehoda nebyla smrtelná. Dopravní výchově ve školách a školkách se věnuje kromě strážníků i Policie ČR.
Během školního roku strážníci na dopravním hřišti (DDH) v ulici Podskalí zajišťovali dopravní výchovu pro žáky 3. a 4. tříd základních škol nejen z Jablonce, ale z celého správního obvodu obce s rozšířenou působností. O prázdninách bylo DDH otevřeno i pro veřejnost a jeho návštěvnost 1 736 dětí svědčí o tom, že se stalo plnohodnotnou prázdninovou aktivitou. DDH v roce 2014 navštívilo celkem 6 262 dětí.
Strážníci se v průběhu roku věnují i prevenci kriminality formou přednášek určených nejen dětem v mateřinkách a žákům a studentům, ale také seniorům a zdravotně postiženým občanům. Nově navštívilo dopravní hřiště 38 klientů Ústavu sociální péče z Maxova. „Beseda s venkovní praxí byla zaměřená především na přecházení vozovky a ostatní pravidla týkající se chodců,“ dodává Miloš Lejsek, preventista městské policie
I v loňském roce jablonečtí strážníci dohlíželi na přechody pro chodce v okolí škol a asistovali, ve spolupráci s Policií ČR, při zabezpečení domácích fotbalových utkání. „V roce 2014 se podařilo realizovat 46 společných hlídek strážníků a policistů. Pravidelně probíhají také součinnostní porady strážníků a policistů,“ říká ředitel jabloneckých strážníků Luboš Raisner.
Městská policie spolupracuje nejen s Policií ČR, ale také s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Podílí se i na dalších preventivních a prezentačních akcích během roku – např. Den zdravotně postižených, soutěž Hlídky mladých zdravotníků nebo Helpík atd.
Jablonec nad Nisou je rozdělen do 7 okrsků, ve kterých působí 7 strážníků okrskářů. K 31. 12. 2014 byl stav 50 zaměstnanců, z toho 48 strážníků s osvědčením Ministerstva vnitra a 2 civilní zaměstnanci.