10.08.2016 - Až do 22. srpna bude v přízemí jablonecké radnice k vidění putovní výstava STOP smrtelným nehodám. Jablonec je její poslední zastávkou v Libereckém kraji. Vystavené fotografie vyzývají k zodpovědnému chování na silnicích. Loni zemřelo na silnicích kraje 23 lidí, o pět méně než v roce 2014.
Výstava STOP smrtelným nehodám již pátým rokem putuje po městech Libereckého kraje. Prostřednictvím fotografií a popisů dopravních nehod, které se odehrály v Libereckém kraji, poukazuje na nebezpečí číhající na silnicích. „Veřejnost tak má možnost seznámit se s příčinami a následky konkrétních těžkých nehod. Na jednotlivých plakátech nejsou žádné smyšlené příběhy, ale naopak tragédie, které se skutečně staly,“ připomíná náměstek primátora Pavel Svoboda a dodává, že zvláště v době prázdnin se stává nejvíce dopravních nehod, jejichž oběťmi jsou děti.
Výstava, jež je jednou z aktivit Libereckého kraje a jeho partnerů, si klade za cíl motivovat všechny účastníky silničního provozu k ohleduplnému a zodpovědnému chování na silnicích. V loňském roce zemřelo na silnicích Libereckého kraje 23 osob, o pět méně než v roce předchozím. Zvýšil se však počet nehod vyšetřovaných Policií ČR, přibylo těžce i lehce zraněných. Nejčastější příčina smrtelných nehod - nepřiměřená rychlost jízdy – si vyžádala 10 obětí. Zabíjely ovšem i nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění. „Svou daň si vybral i alkohol v krvi viníka, a to v podobě dvou lidských životů, 14 těžce a 103 lehce zraněných,“ doplňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Liberecký kraj se prevenci vzniku nehod a snižování jejich následků věnuje systematicky. Řada akcí je určena i nejohroženějším skupinám účastníků silničního provozu. „Na autodromu v Sosnové pořádáme kurzy pro začínající motocyklisty pod názvem Učme se přežít. Liberecký kraj se také v rámci projektu Na kole jen s přilbou podílí na celorepublikové kampani zaměřené na bezpečnou cyklistiku. A stranou nezůstává ani dopravní výchova dětí na dopravních hřištích i ve školách,“ uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.
„Vítám podobné aktivity, jež vedou ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. I proto jsme znovu přijali nabídku na umístění výstavy, která zobrazením následků reálných nehod varuje před jejich typickými příčinami. S Libereckým krajem spolupracujeme dlouhodobě, mimo jiné právě na projektu Na kole jen s přilbou a samozřejmě i v rámci dopravní výchovy na našem dětském dopravním hřišti,“ dodává Svoboda.