Kontakty Dokumenty Úřední deska

Sociální reformy zatíží obce

Městský úřad - navigace, foto: J. Jiroutek

Na jablonecké radnici proběhla k začátku roku další organizační změna. Tentokrát se dělil odbor humanitní. Od začátku roku nově zahájil činnost vedle humanitního také odbor sociálních věci a zdravotnictví.



Proč k dělení odboru jablonecký úřad přikročil? „Bývalý odbor humanitní měl příliš širokou náplň práce. Kromě školství, kultury a sportu spravoval také sociálně právní ochranu dětí a další sociální věci, veškeré dávky, z nichž větší část sice od ledna přešla na úřad práce, avšak zůstala po nich sociální šetření, která jsou pro udělení dávky často třeba. A na ta úřad práce nemá čas. Alespoň zatím,“ vysvětluje místostarosta Petr Tulpa, do jehož kompetence nový odbor spadá. Podle jeho slov bude pravděpodobně platit model, že se úřady práce budou obracet na obce, které jim prostřednictvím svých sociálních pracovníků zmiňovaná šetření budou provádět.

„A právě tento fakt jsme si jasně uvědomovali, a proto jsme přikročili k jasnému vydělení odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Se sociální reformou se bude na obec valit čím dál více sociální práce,“ pokračuje Tulpa. A to se potvrdilo s příchodem reformy I. Výhledově i její další pokračování II. a III. a všechny další reformy mají výrazně posílenou úlohu sociální práce na obcích.

Na novém odboru je i nové oddělení sociální péče, které bude pracovat jednak na základě podnětů z úřadu práce, ale hlavně by měl být opravdu otevřenou službou Jablonečanům. „Měl by sloužit i jako kontaktní a poradenské místo, jeho pracovnice budou vycházet do terénu na základě upozornění okolí,“ vysvětluje nová vedoucí odboru Jolana Šebková.

Podle místostarosty Tulpy si Jablonec vznik nového odboru zasloužil: „Myslím, že vzhledem k velikosti Jablonce spojení školství, kultury sportu a sociálních věcí nebylo úplně šťastné. To jde v případě malého města, kde je té práce méně,“ vysvětluje.

Na druhém oddělení odboru, na oddělení sociálních služeb, zůstaly všechny činnosti související se sociálními službami. Laicky řečeno dál se zde budou vyřizovat finanční příspěvky na zajištění sociálních služeb, oddělení bude spolupracovat s nestátními neziskovými organizacemi z oblasti sociální a zdravotní. Právě na tomto oddělení pracuje i koordinátorka komunitního plánování, které je v Jablonci už poměrně rozvinuté. Navíc od tohoto roku Jablonec komunitně plánuje nejen ve městě, ale i společně se spádovými obcemi. To sice přináší všem více práce, ale také větší povědomí a provázanost jednotlivých služeb pro občany. K tomuto oddělení náleží i prorodinná politika, k níž Jablonec zavazuje titul Obec přátelská rodině. „V této oblasti nechceme jen pokračovat už v začatých projektech, ale chceme přinášet stále nové nápady,“ říká Petr Tulpa a hned přidává pozvánku na únorový Týden partnerství v Jablonci.

„Kromě bohatého programu přijede do Jablonce také zakladatel kampaně k Týdnu manželství/partnerství, Brit Richard Kane, se kterým budou moci besedovat všichni v Klubu Na Rampě na téma Budování pevnějších vztahů,“ uzavírá místostarosta Petr Tulpa.

(fr)