Pokud nesezdaní rodiče nežijí ve společné domácnosti, může upravit soud jejich práva a povinnosti, zejména určí, jak se budou rodiče podílet na péči o dítě nebo komu bude dítě svěřeno do péče a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu. Soud pro toto řízení určuje nezletilému dítěti kolizního opatrovníka, kterým je zpravidla ustanoven orgán sociálně-právní ochrany dětí. Soud sám nebo prostřednictvím orgánu sociálně-právní ochrany dětí zjistí zájem nebo názor dítěte.
Rodiče nezletilého dítěte.
Podmínkou úpravy poměrů nezletilého dítěte je, že spolu rodiče nevedou rodinou domácnost. Pokud tato situace nastane, je možné se obrátit na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, na kterém je poskytováno příslušným sociálním pracovníkem poradenství. Poradenství je rodičům poskytováno obvykle na společné rodičovské schůzce.
Podáním návrhu k místně příslušnému soudu (osobně, poštou, datovou schránkou). Příslušnost soudu se řídí místem trvalého bydliště dítěte.
Občanský průkaz, jiný doklad totožnosti.
Nejsou stanoveny, situace jsou řešeny dle naléhavosti. V případě, že je třeba bezodkladně řešit ohrožení dítěte na životě a zdraví, přijímá orgán sociálně-právní ochrany potřebná opatření.
Lhůty soudu se řídí lhůtami platnými pro vedení soudního řízení ve věci.
Vždy je velmi důležité, aby rodiče, nezletilé děti, případně další zainteresované osoby a instituce úzce spolupracovali s orgánem sociálně-právní ochrany dětí.
Datum poslední aktualizace: 6.11.2020