Jde o jednání vůči dítěti, které narušuje nebo ohrožuje jeho příznivý tělesný, citový, rozumový nebo mravní vývoj. Jedná se zejména o fyzické nebo psychické týrání, šikanování, sexuální zneužívání, zanedbávání dítěte.
Každý občan je oprávněn upozornit orgán sociálně-právní ochrany dětí na týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte.
Dítě má právo požádat orgán sociálně-právní ochrany dětí o pomoc při ochraně svého života a dalších svých práv.
Rodič nebo jiná osoba odpovědná za výchovu dítěte má právo při výkonu svých práv a povinností požádat o pomoc orgán sociálně-právní ochrany dětí.
Postup při řešení není striktně jednotně stanoven, ale závisí na konkrétní situaci a vyhodnocení situace dítěte a jeho rodiny, včetně posouzení naléhavosti přijetí opatření k ochraně zájmů nezletilého dítěte.
Protiprávní jednání na dítěti zahrnuje zejména:
Jestliže máte informace nebo podezření, že je na dítěti pácháno protiprávní jednání, bezodkladně kontaktujte orgány činné v trestním řízení (Policie ČR, státní zastupitelství, soudy). Orgán sociálně-právní ochrany dětí nemá pravomoc k vyšetřování nebo prověřování, zda došlo ke spáchání protiprávního jednání. Může však spolupracovat při prověřování oznámení, zajištění bezpečného prostředí pro dítě, poskytnutí poradenství a koordinaci navazujících terapeutických služeb v rodině.
Občanský průkaz, jiný doklad totožnosti.
Sociálně-právní ochrana dětí je bezplatná.
Vždy je velmi důležité, aby rodiče, nezletilé děti, případně další zainteresované osoby a instituce úzce spolupracovali s orgánem sociálně právní ochrany dětí.
Datum poslední aktualizace: 6.11.2020