Nový dopravce MHD v Jablonci – mýty a fakta

Od 1. února 2023 bude v Jablonci nad Nisou poskytovat služby městské hromadné dopravy nový dopravce, kterým je ČSAD Slaný, s. r. o. Vyhrál výběrové řízení a dopravu bude ve městě provozovat do konce ledna 2028. Protože se množí různé informace, či spíše dezinformace, o zhoršené kvalitě nových dopravních služeb, pokusíme se v následujících řádcích uvést vše na pravou míru, tedy zda jde o fakta nebo mýty.

Od února 2023 nebudou v Jablonci jezdit slibované hybridní autobusy, společnost ČSAD Slaný je nemá, a chybět budou i ty menší – MÝTUS:

Nový dopravce přivede na silnice Jablonecka ekologicky šetrná hybridní vozidla s kombinovaným pohonem nafta/elektřina, díky kterému se předpokládá 8% úspora paliva oproti klasickým naftovým motorům. Cestující budou jezdit dvanáctimetrovými mercedesy a osmimetrovými vozy zn. Iveco. Vozy budou zcela nové, vyrobené speciálně pro jabloneckou zakázku. V těchto dnech se autobusy Mercedes představují na pražském veletrhu autobusů CZECHBUS. Jablonecká flotila se bude skládat ze 23 velkých a čtyř menších vozů. Všechny budou snadno přístupné pro vozíčkáře nebo maminky s kočárky.

Nový dopravce nemá vyřešené parkování – MÝTUS:

Zázemí technické i dispečerské bude opět v průmyslové zóně Rýnovice, a to ve shodných prostorech, které využívá současný dopravce Umbrella Coach & Buses, s. r. o., ujistila statutární město jednatelka společnosti ČSAD Slaný, s. r. o., Kateřina Kratochvílová.

V autobusech nebude odbavovací zařízení, vozy nebudou tak komfortní jako doposud – MÝTUS:

V nových hybridních vozech budou stejná odbavovací zařízení, která jsou nyní v autobusech dosavadního dopravce. Platby jízdného budou možné stejným způsobem jako doposud, tzn. v hotovosti, kartou OPUSCARD nebo bankovní kartou. Nemění se ani cena jízdného a bezplatná zůstává přeprava seniorů nad 70 let. Kromě stávajícího vybavení vozidel (informační systémy, hlásič zastávek, klimatizace) budou nové autobusy doplněné o zobrazení čísla linky na levém boku vozidla, USB zásuvkami k nabíjení mobilů a vnitřní řádkový panel nahradí moderní LCD monitor, jenž bude zobrazovat trasu konkrétní linky a další informace. Tepelnou pohodu v zimních měsících zajistí teplovodní topení s radiátory, které jako první zdroj využívají odpadní teplo z chladícího okruhu motoru. Pokud ho není dostatek (což se na městské lince s nízkou provozní rychlostí a častým otevíráním dveří za mrazů stává a nejde tomu zabránit), lze aktivovat nezávislé naftové topení o výkonu 30 kW, které automaticky udržuje teplotu chladicí kapaliny tak, aby se motor nepodchladil a výkon topení nesnížil.

Nový dopravce nebude mít řidiče, z těch dosavadních většina nepřejde – MÝTUS:

Jak řekla jednatelka ČSAD Slaný, s. r. o., Kateřina Kratochvílová, z potřebné padesátky řidičů už má dopravce předjednáno k zajištění dopravní obslužnosti čtyřicet. „Část řidičů přechází od současného dopravce, další řidiče využijeme z našich jiných provozů. Noví zájemci se nám hlásí také na základě probíhající náborové kampaně,“ doplňuje Kratochvílová.

Od února se sníží rozsah linek, některé, zvláště ty obsluhované malými autobusy, se zruší – MÝTUS:

ČSAD Slaný, s. r. o., zajistí dopravní obslužnost ve stejném rozsahu jako dosud včetně linky č. 103 obsluhující areál nemocnice. Společnost už od Jablonecké dopravní převzala vzorové jízdní řády na rok 2023, aby na jejich základě připravila pracovní turnusy. „Jedinou změnou oproti současnosti je, že od 11. prosince linku č. 115 Jablonec nad Nisou – Rychnov u Jablonce nad Nisou – Hodkovice nad Mohelkou přebírá Liberecký kraj. Linka tak přechází z režimu městské hromadné dopravy do systému příměstské dopravy. Šlo o dlouhodobý záměr Libereckého kraje, cestující i přes tuto změnu nezaznamenají žádné zásadní rozdíly,“ říká ředitel Jablonecké dopravní, a. s., Luboš Wejnar.

Nový dopravce nebude prodávat jízdenky v předprodeji – MÝTUS:

Naopak, předprodejní místo se od 1. února 2023 přesune z Eurocentra opět na autobusové nádraží do budovy společnosti BusLine, která ji statutárnímu městu pronajme. Navíc budou pracovnice předprodejního a informačního místa nově zaměstnané v Jablonecké dopravní a na jejich výplaty bude finančně přispívat nejen ČSAD Slaný, ale také BusLine, neboť se zde budou prodávat jízdní doklady na městskou, příměstskou a dálkovou dopravu. Tím se prodejní kancelář vrátí ze dvou různých míst (městská z Eurocentra a příměstská z prodejního stánku pekařství) do místa jednoho, kde zároveň bude cestujícím sloužit i čekárna. Jablonecká dopravní od začátku února 2023 navíc převezme také správu autobusového nádraží. (jn/lw)