Město vyšlo církvím vstříc

19.01.2012 - Středeční (18.01.2012) novoroční setkání představitelů města se zástupci církevních organizací působících na Jablonecku se neslo v přátelském duchu. Starostovo pozvání k neformálnímu posezení v radničním salonku přijalo celkem 8 zástupců církví. Dohodli se na prohloubení spolupráce s městem.

Téměř dvě hodiny se diskutovalo na různá témata. Rozhovor rozproudilo momentálně aktuální téma vyrovnání státu s církvemi. „Vyrovnání je pouze částečné, protože toho zla, co bylo napácháno jak na nemovitostech, tak na životech a zdraví lidí bylo tolik, že to nelze vyrovnat,“ řekl děkan římskokatolické církve Oldřich Kolář. Místostarosta Petr Tulpa naznačil, že města a obce budou pravděpodobně vykonavateli vládního rozhodnutí a stejně jako starosta Beitl zdůraznil vstřícnost města a potřebu vzájemné komunikace. Duchovní se zajímali o běžný chod města, hovořilo se například o parkování u autobusového nádraží, opravách komunikací, drobných sakrálních stavbách,  řeč přišla i na Dům Scheybalových, na kokonínské referendum a tanvaldský konflikt. Závěrečným a poměrně rozsáhlým tématem diskuze byla propagace církví a kostelů v Jablonci. Duchovní poukázali na nedostatečnou informační podporu své činnosti ze strany města a turistického a informačního centra.

„Na webu města nám schází přehled církví působících ve městě a rozpis bohoslužeb v jednotlivých kostelích,“ postěžoval si kazatel Církve bratrské Jan Valeš.

Starosta připustil, že seznam církví působících ve městě a další informace o kostelích a jejich otevíracích dobách na webu chybí a slíbil nápravu v krátkém čase. „Je to další téma, kterým je potřeba se zabývat. Nelze opomíjet to, co v jiných evropských a několika českých městech patří k běžnému standardu. Je potřeba vyjít vstříc nejen našim občanům, ale i turistům a návštěvníkům města,“ řekl.