Novoroční koncert patřil Vostřákovi a Nokia valčíku

03.01.2012 - Historicky první cenu města Pro meritis převzal v neděli 1. ledna pan Václav Vostřák. K převzetí ceny došlo v městském divadle na Novoročním koncertu královéhradecké filharmonie.

„Každá obec, město i stát potřebuje lidi, kteří pracují v jeho prospěch a přispívají k jeho rozvoji,“ řekl starosta Beitl těsně před předáním ceny za zásluhy o rozvoj města. Jablonec takové lidi má, jedním z nich je právě pan Václav Vostřák. Služebně nejstarší jablonecký zastupitel, milovník a propagátor jablonecké historie a lidový vypravěč v jedné osobě. O jeho oblibě u veřejnosti svědčí i počet hlasů, které získal ve všech volbách do obecního zastupitelstva od roku 1990.

Václav Vostřák přišel do Jablonce v roce 1945 jako dvouletý a od té doby zde žije se svou rodinou. Jeho nejbližší - manželka, dcera i vnučka Agátka s ním sdílely i velkou chvíli, kdy si z rukou starosty města přebíral Cenu města Pro meritis. „Všechno už bylo řečeno a vy jste přišli na koncert, tak nebudu zdržovat,“ lapidárně pronesl do mikrofonu v divadle právě oceněný Vostřák. Sklidil velký potlesk, ze kterého bylo znát, že ho lidé znají a mají rádi.

Novoroční koncert

Skladby evropských autorů v podání Filharmonie Hradec Králové byly na programu druhého novoročního koncertu v Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Diváky uvítal v divadelním foyer starosta Petr Beitl se svou ženou, kteří si s každým příchozím přiťukli na šťastný nový rok. V publiku usedli vedle běžných Jablonečanů i zástupci městských organizací, politici i podnikatelé. „1. leden považujeme v Jablonci za důležité datum, nezačíná totiž jen nový rok, nový letopočet, ale od roku 1993 si v tento den také připomínáme vznik České republiky,“ připomněl starosta na úvod. V první půli koncertního programu zazněly převáženě melodie Johanna Strausse mladšího, po přestávce všechny pobavil Nokia valčík. Mobilní telefony ovládly i takzvaně „vážnou“ hudbu a známý vyzváněcí tón se stal základem skladby, jejíž autorem je sám dirigent. Jablonecký novoroční koncert zkrátka přesvědčil jablonecké publikum, že vážná hudba vůbec není vážná a dirigent nemusí být suchar. István Demés si se svými filharmoniky vysloužil velký aplaus, který odměnili hned třemi přídavky.

Další informace