Ahóooooj na přehradě!!!!

Rychlostní kanoistika je sport pro nadšené milovníky vody, pro lidi s notnou dávkou odvahy a sebezapření. Tréninky v dešti, zimě, větru, na vlnách, případně ve vedrech. Jízda na dle laiků extrémně vratkých lodích, kdy nechtěná koupel není výjimkou ani u zkušených závodníků.

Na druhou stranu pocit z rychlé jízdy, povedený závod, vítězství, nebo jen radost z pohybu vše nepříjemné stoprocentně vyváží. V ČR má vodácký sport dlouhou tradici. Už v meziválečném období vyhrávaly na olympijských hrách české posádky a Češi byli světovou třídou. V dnešní době se, bohužel, o rychlostních kanoistech a kajakářích téměř nemluví, což je velká chyba. Vždyť každoročně přivážejí čeští juniorští i seniorští reprezentanti medaile z mistrovství světa i světových pohárů.

Sourozenci na vodě

Součástí reprezentačního výběru jsou i dvojčata Anna a Jakub Adamovi, odchovanci jabloneckého oddílu. Oba mají doma několik cenných kovů z mistrovství světa a mistrovství Evropy a kanoistice se věnují naplno. Dnes jezdí za Duklu Praha.

Jimi však úspěchy oddílu nekončí. V nové generaci mohou na jejich výsledky navázat sourozenci Petrovičovi - letos junior Jakub a dorostenka Bára, kteří v posledních letech sbírají cenné kovy na republikových závodech. Další nadějí je žačka Michaela Tegzová, která jen výjimečně ve své jízdě na medaile nedosáhne. Všichni tři jsou členy sportovního centra mládeže.

V roce 2008 se povedlo získat několik malých členů ve věku 8 - 12 let. Po dvou letech jsou z nich zkušení závodníci a je radost pohledět, jak propadají kouzlu vodního sportu.

Trénink

Hlavní příprava probíhá na vodě. Její součástí je ale i běh, v zimě plavání, míčové hry, tělocvična, běžky. Každé jaro jeden víkend vyměníme úzké závodní lodě za kánoe a sjedeme Jizeru, v létě vyrážíme na kola do Jizerských hor.

O prázdninách pořádáme pro děti každý rok soustředění na Butově (vodní nádrž Hracholusky), odkud si každý kromě najetých kilometrů a únavy odváží i spousty zážitků.

Závodní sezona pro nás začíná na přelomu dubna a května Mistrovstvím ČR na dlouhých tratích (5 km, benjamínci do 12 let 2 km). V tuto dobu je ještě znát, že oddíly z teplejších krajů mají víc natrénováno. Ale na dalších závodech Českého poháru jsme už rovnocennými soupeři. Kromě pohárových závodů jezdíme i na tzv. pouťáky, lokální závody pořádané oddíly. Odtud si vozí začátečníci své první zkušenosti a pro zkušené závodníky představují dobrý trénink a medailovou motivaci.

Za zmínku stojí, že 18. 9. 2010 se po téměř 20 letech vrací závody v rychlostní kanoistice i do Jablonce na přehradu. Závody pořádá náš oddíl a určitě to bude zajímavá podívaná, na niž vás srdečně zveme.

Bára Běželová

Další informace