Bude se po Jablonci jezdit na elektrokolech?

Tisková zpráva 11. 09. 2009

Evropský den bez aut - logoOd středy 16. září se rozbíhá Evropský týden mobility. Narozdíl od minulých ročníků se letos Jablonec nad Nisou nepřihlásil jen ke Dni bez aut, který je 22. září, ale k celému týdnu, nad nímž převzali záštitu jablonečtí místostarostové Lukáš Pleticha a Petr Vobořil.

Slavnostní zahájení proběhne ve 14 hodin na Mírovém náměstí, kde je připraven program až do téměř šesté hodiny odpolední, jenž bude moderovat Lukáš Frydrych. Největším lákadlem středečního odpoledne budou bezesporu elektrokola. Ta mohou být dobrou alternativou i pro nesportovce, kteří neušlapou jablonecké kopce, ale přesto nechtějí jezdit autem, či chodit pěšky. Elektrokola vyjedou kopečky za ně. V rámci středeční prezentace si každý bude moci jejich použití vyzkoušet na vlastní kůži. Připravena je ale také překážková dráha, soutěže pro děti, počítačová hra k bezpečnosti silničního provozu, ochutnávka nealkoholických koktejlů, Eko-dílna pro děti i prezentace zvýhodněné rodinné jízdenky MHD a další soutěže o drobné ceny jsou přichystány i pro dospělé.

Během týdne se v bohatém programu představí Městská policie Jablonec nad Nisou, Tým silniční bezpečnosti Libereckého kraje, studenti Střední školy průmyslu, pro-rodinná politika města Jablonec, Mateřské centrum Jablíčko i ČSAD, a. s. V doprovodném kulturním programu se objeví jablonecké taneční skupiny s country tancem i zcela netradičními tanečními styly včetně jihoamerické Capoeiry.

V okolí přehrady si Jablonečané i navštěvníci města budou moci zase vyzkoušet ve čtvrtek a v pátek ukázkové lekce nordic walking zvláště zaměřené na seniory - zájemci dostanou hole a vyrazí na krátký výlet.

Ve čtvrtek 17. a v pátek 18. září pak připravila městská policie naučně zábavný program pro mateřské školy na dětském dopravním hřišti. „Děti se tu seznámí s želvíkem Toníkem, od něhož se budou učit, jak se chovat například bezpečně v silničním provozu. Nové znalosti si pak mohou hned vyzkoušet na koloběžkách na hřišti,“ komentuje program na hřišti místostarosta Vobořil, který se jej ve čtvrtek osobně zúčastní.

V pondělí 21. září se pak v rámci tohoto týdne budou v mateřském centru Jablíčko s nejmenšími číst pohádky o mašinkách a stavět vláčky. O den později, v úterý 22. září, si pak mohou děti z mateřských a základních škol vyzkoušet, jaké by bylo řídit autobusy na přenosném dopravním hřišti na Dolním náměstí. A připraveno je na tento den, který je Evropským dnem bez aut, i jedno překvapení, jímž je projížďka patrovým autobusem.

Další informace