Opevněná hranice v okolí Štěpánky

Kořenov, ČD - Lesní chata (1 km) - chata Zvonice (2 km) - Tesařov (3 km) - Štěpánka (4 km) - Turnovská chata - expozice hraničního opevnění z roku 1938 a zpět (6 km) - Příchovice (7,5 km) - Šumburk nad Desnou - Tanvald, ČD, ČSAD (celkem 11 km).

Náš zářijový výlet zahájíme na kořenovském nádraží, kam se snadno dopravíme vlakem nebo autobusem. Odtud se dostaneme pohodlně po modrém značení k Lesní chatě. Původní chata se starobylým půvabem (místo natáčení filmu Kalamita) byla bohužel před několika lety stržena a nahrazena novodobým hotelem. Cesta dále stoupá k chatě Zvonice. Skalka stojící vedle chaty byla kdysi upravena jako pohádkový hrádek pro nejmenší, z něho toho ale již mnoho nezbylo. U Zvonice vyjdeme z lesa a po loukách s horskými chalupami pokračujeme do Tesařova.

Tady nás zaujme pohled na osmibokou evangelickou kapli z roku 1909, která je obklopená sto let starým hřbitovem. Místo s krásným rozhledem na Krkonoše, Jizerské i jiné hory stojí jistě za krátké odbočení z modrého značení. Trasa poté sleduje místní komunikaci, u níž stojí řada poloroubených chalup, načež doputujeme pod kopec zvaný Hvězda. Na něm stojí rozhledna Štěpánka a u ní stánek s občerstvením a suvenýry. Rozhled ze Štěpánky patří k nejlepším v našem regionu.

U kiosku najdeme lokální značení, které nás dovede kolem Turnovské chaty k objektu lehkého opevnění vzor 37. Zde si můžeme v jednom z „bunkrů“ prohlédnout miniaturní muzeum, kde nám průvodce přiblíží historii opevňovací linie. V září je otevřené (kromě 19. a 20.) vždy v sobotu a v neděli od 9 do 18 hodin. Navíc se lze zúčastnit „Šmajdání za historií opevnění z roku 1938 na pomezí Jizerských hor a Krkonoš“, které se koná 19. a 20. 9. Sraz zájemců je 8:40 - 9:00 hodin na kořenovském nádraží. Komentovaný „šmajd“ je 12 km dlouhý.

S účastníky našeho výletu se vrátíme k Turnovské chatě a pokračujeme do Příchovic. Zde si můžeme prohlédnout novorománský kostel sv. Víta z let 1859 - 1862 a místní náves a potom již pokračujeme po zeleném značení do Šumburku n. D. (kostel sv. Františka z Assisi, 1900 - 1903) a k tanvaldskému nádraží ČD.

Doporučujeme mapu Jizerské hory, 3. vydání 2008 a www.jizerkyprovas.cz/opevneni.htm.

(os)