Jablonecké zastupitele včera seznámili zástupci společnosti Crestyl management, a. s., generální ředitel společnosti Omar Koleilat a vedoucí oddělení přípravy projektů Tomáš Klíma, s aktuálním stavem rozpracovanosti technické přípravy projektu Obchodního centra - Central Jablonec včetně grafické prezentace. Informace byla zařazena do programu na základě požadavku zastupitelů z dubnového jednání.
Projekt prošel v průběhu času několika změnami, které si vynutily například požadavky národního památkového úřadu, určitými majetkoprávními úkony a rovněž nutnou změnou územního plánu.
„V současné době mám stanovisko Krajského úřadu v Liberci, že projekt je realizovatelný. Jednáme se společností ČEZ o zabezpečení dostatku elektrické energie, se společností JTR, a.s., o připojení na síť CZT,“ vyjmenoval některá jednání Tomáš Klíma a dodal, že mezi důvody, které by mohly projekt zbrzdit, je právě nedostatek energie, překážky v průběhu demolicí dosavadního objektu Jabloně a tělocvičny nebo neúspěšné jednání o přesunutí speciální základní školy do jiné budovy. Důvodem by také mohly být nepředvídatelné nálezy vzešlé z archeologického průzkumu. „Chystáme zahájení debat s občany, protože už je o čem diskutovat, stejně tak se sousedy budoucí stavby,“ konstatoval architekt.
Zastupitelé pak představitelům investora kladli otázky tykající se budoucího řešení dopravy a pěších komunikací stejně jako bezbariérovosti parku před budovou s ohledem na zimní podmínky v Jablonci. Co se týká právě bezbariérovosti, zastupitelka Jana Hamplová doplnila usnesení o žádost úpravy vedoucí k maximální možné bezbariérovosti parku před budovou. Objevil se i dotaz na osud sousoší, které stojí v současném parku.
„U velkoprodejny Jabloň jsou dvě díla, jednak kamenné sousoší učitelky s dětmi, jednak červená kovová skulptura. Teď je to na jednání s vámi, my jsme připraveni obě zakomponovat do projektu,“ ujistil přítomné Omar Koleilat. Podle jeho slov je společnost Crestyl management, a. s., připravena rozptýlit všechny obavy.
Crestyl management volí podle Klímy takový způsob stavby, který co nejméně zatíží okolí. Upřednostňují co nejrychlejší postavení hrubé stavby, kterou pak uzavřou a další stavební práce už se dějí uvnitř. „Většinou stavíme obchodní centrum šestnáct měsíců. Nejhorší část stavby je těsně po demolici, kdy vyhloubíme jámu a počneme s hrubou stavbou,“ vysvětlil.
Na otázku, zda skutečně stavbu zrealizují i v dnešní době finanční krize, jež se nevyhýbá ani velkým obchodním galeriím, ředitel Koleilat odpověděl: „Je pravda, že příjmové předpoklady jsme museli snížit asi o 15%. Pokračujeme však, protože čekáme paralelní snížení stavebních nákladů. I jednání s nájemci je složitější, ale náš koncept je ten, který oni hledají. A tak už dnes je jisté, že prodejní plochy si zde pronajmou firmy Baťa, NewYorker a KFC.“