Jablonecký dar Baracku Obamovi

Tisková zpráva 30. 03. 2009

Medaile Barack ObamaZcela první kus z nové limitované emise zlatých a stříbrných medailí, které dnes ráno začala razit Česká mincovna k návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v České republice, koupilo město Jablonec nad Nisou.

Jednu z pěti set zlatých medailí zakoupil ve jménu města starosta Petr Tulpa. „Myslíme si, že je to dobrá a neopakovatelná příležitost, jak může Jablonec věnovat dárek prezidentovi Spojených států a dát tak o sobě vědět i za oceánem,“ řekl starosta. Podle zvyklostí panujících v USA nepůjde o osobní dar Baracku Obamovi, ale zlatá medaile z českého mincovního města se stane součástí majetku Spojených států a bude trvale uložena v Bílém domě.

Starosta P. Tulpa, J. Dostál a senátorka Mgr. PaukrtováKromě zlatých emituje Česká mincovna také stejný počet stříbrných medailí se stejným designem - autorem návrhu je ak. soch. Jiří Dostál. Podle jeho slov, právě tato medaile vznikala poměrně velmi rychle. „Měl jsem rozpracovanou medaili k stému výročí boleslavského divadla, když mě oslovila mincovna. Výtvarné návrhy i sádrový model medaile k návštěvě Obamy vznikly během dvou týdnů,“ říká zkušený jablonecký medailér, který na lícové straně zobrazil současného prezidenta USA na pozadí symbolických pruhů jako naznačení americké státní vlajky. Zde najdete i autorskou značku výtvarníka, charakteristické „D“. Na rubu je pak Pražský Hrad a Bílý dům, sídla prezidentů ČR a USA. A tady je zase vyražen název místa vzniku medaile, tedy České mincovny.

Obě medaile mají stejnou hmotnost i průměr, a to 31,1 g a 37 mm. Jsou vyrobeny v nejvyšší kvalitě - proof. Jejich náklad je omezen na 500 kusů od každého kovu, jsou opatřeny certifikátem a baleny v etui se sametovým vnitřkem. Od zítřejšího odpoledne budou už obě medaile v prodeji, a to stříbrná za 1200 Kč, zlatá za 30 000 Kč. Poměrně nízký náklad i ojedinělost příležitosti, jež je důvodem ražby, dělají z medaile sběratelskou raritu.