Iniciativu je třeba vyvinout od zdola

Tisková zpráva 02. 03. 2009

Jana BobošíkováV pátek 27. února byla hostem na jablonecké radnici europoslankyně Jana Bobošíková, členka Výboru pro regionální rozvoj Evropské unie. Hlavním důvodem jejího příjezdu byl seminář na téma evropské peníze a Lisabonská smlouva.

V první části semináře, kterého se zúčastnili jak někteří zaměstnanci městského úřadu, tak zástupci jablonecké hospodářské komory a veřejnosti, se europoslankyně věnovala tomu, jaké fondy jsou v Bruselu k dispozici a jak na ně lze dosáhnout. Asi největší diskuze se strhla u dvou konkrétních.

Evropský fond přizpůsobení se globalizaci může pomoci při náhlém krachu podniku s více jak tisícem zaměstnanců. Protože jeho administrátorem v České republice je ministerstvo práce a sociálních věcí, je nutné dle Bobošíkové, aby organizace či obec připravila materiál pro ministerstvo, které by jej mělo předložit vládě a ta by pak měla žádat v Bruselu o možnost čerpání peněz z fondu. „Je třeba tlačit odspodu, žádat peníze však může jen ministerstvo. V současné době čerpají z tohoto fondu jak Němci, tak Francouzi,“ řekla Jana Bobošíková.

A právě krach velkých podniků je nyní velmi aktuální téma, a to i v našem regionu. „Z tohoto důvodu jsme jeli do senátu a organizovali zde seminář, jak pomoci sklářství a bižuternímu průmyslu,“ prohlásil Oskar Mužíček, ředitel Okresní hospodářské komory v Jablonci. Faktem je, že projekty, jež by z tohoto fondu mohly být financovány, musí najít padesátiprocentní finanční podporu i ve státním rozpočtu.

Dalším zajímavým dotačním titulem je program Progress, který je zaměřený na zaměstnanost a sociální solidaritu. Projekty, do něj podané, mohou získat až 80% dotaci z EU, jsou určené na podporu podnikání a vznik nových pracovních příležitostí.

Zástupci veřejnosti si nejčastěji stěžovali na to, že nejsložitější částí je už jen přihláška, která případné žadatele o dotaci odradí. Jana Bobošíková konstatovala, že administrace projektů je složitá, ale nutná, a jen z jedné třetiny je to bruselský požadavek.