Po stopách hraběte Eduarda

Hrádek nad Nisou, žst. - Grabštejn - Grabštejnský rybník (3,5km) - U 80 dubů (6km) - Bílý Kostel, žst. (8,5 km) - Lužní důl - Buk republiky (13,5 km) - Kryštofovo Údolí, žst. (18,5 km).

Hned u nádraží ČD v Hrádku nad Nisou začíná žlutě značená trasa, která směřuje do Kryštofova Údolí, našeho cíle. Žluté značky odtud míří do Zahradní ulice a za mírného stoupání míjejí vpravo městský hřbitov. Vyznačená trasa se vyhýbá hlavní silnici a zanedlouho nás přivede k parkovišti u zámku Grabštejn. Prohlídku si necháme na jindy (sezona začíná v dubnu) a pokračujeme do podzámčí, kde se v údolí Václavického potoka nachází někdejší zámecký Grabštejnský rybník.

Cesta odtud znovu stoupá, překročí silnici a vstoupí do smíšeného háje zvaného Boreček. Na křižovatce lesních cest přijdeme k balvanu, který nese obnovenou tabulku s nápisem „U 80 dubů“. Pamětní kámen a zbytek dubů připomíná osmdesátiny majitele bývalého panství, hraběte Eduarda Clam Gallase (1805 - 1891). Na odvrácené straně pískovcového kamene najdeme i pamětní tabulku revírníka Josefa Huba (1877 - 1927).

Vlevo od cesty je patrná rozlehlá pískovna, poté již brzy klesneme do obce Bílý Kostel. Kolem železniční zastávky a po staré silnici dosáhneme v místě zvaném Dubina ústí Lužního dolu. Prochází jím asfaltová silnička, která stoupá nejprve mírně, v závěru pak strměji až do sedla, kde byl v roce 1968 zasazen Buk republiky. Kdysi v těchto místech rostl prastarý strom, zvaný Eduardův buk (pojmenovaný po zmíněném hraběti). Od roku 1891 na něm visel obrázek sv. Eduarda, avšak v roce 1957 strom vyvrátila vichřice.
Za sedlem (křižovatka značených cest), silnička klesá do Kryštofova Údolí. Jedná se o bývalou hornickou obec, těžba rud zde skončila ale již v polovině 18. století. Díky řadě zachovalých a udržovaných domů lidové architektury dnes patří Kryštofovo Údolí k nejmalebnějším obcím Liberecka. Na svahu vyniká roubený kostel svatého Kryštofa s dřevěnou zvonicí. Projdeme kolem Jírova dřevěného betlému a jistě vyhledáme i malý orloj, který byl v konečné podobě spuštěn na podzim právě uplynulého roku. K nádraží to nyní máme asi 20 minut do kopce, nechme si proto rezervu.

Doporučujeme mapu Hrádecko a Chrastavko, 1 : 25 000 (rok vydání 2001).

(os)