Baráčníci oslaví šedesátku

Spolek baráčníků je vlastenecko dobročinná aktivita, která spočívá v udržování národních tradic, krojů a folklóru. Jablonecká obec sídlí ve Mšeně v baráčnické rychtě v Janovské ulici číslo 34.

Již před 135 lety byl založen spolek, jehož členové si předsevzali udržet za své češství a národní zvyky.

Vznik jména „baráčníci je spojen s názvem hostince v Kolíně, kterému se říkalo „Baráček“. Tam byl ustaven první baráčnický spolek. Stát se baráčníkem není tudíž podmíněno vlastnictvím žádného domu ani sebemenšího „baráčku“. Baráčnická idea se velice rychle rozšířila po celých Čechách. V Praze sídlí „Veleobec českých baráčníků“, níže postavené jsou „župy“ a pod ně spadají jednotlivé „obce“.

V minulosti působily v okrese Jablonec nad Nisou tři baráčnické obce. Bylo to v Alšovicích, v Jablonci nad Nisou a ve Mšeně. V 70. letech alšovická obec zanikla a v roce 1987 byla před rozpadem také obec jablonecká. Proto došlo na podzim téhož roku ke sloučení zbytku obce jablonecké s obcí mšenskou. Ta dodnes působí pod názvem „Sdružená obec baráčníků Mšeno - Jablonec nad Nisou“. Patří pod „V. župu Václava Budovce z Budova“, jež sídlí v Mladé Boleslavi.

Mšenská obec baráčníků byla založena již 10. dubna 1949, v tomto roce tedy oslaví šedesát let svého trvání. V rámci oslav kulatého výročí plánují baráčníci uspořádat župní sjezd s průvodem, na kterém by chtěli předvést veřejnosti své krásné kroje i obecní a župní prapory. K tradicím patří i staročeský tanec „beseda“, který bude předveden na již tradičním Staročeském plese. Ten se uskuteční 28. února na jablonecké Střelnici.

V současné době sdružuje zdejší obec na čtyřicet členů, převážně starších. Každý, kdo by měl zájem mezi baráčníky přijít, bude srdečně vítán.

Konšelé Obce baráčníků
Mšeno-Jablonec nad Nisou