Do Oldřichova v Hájích se dopravíme buď po vlastní ose, nebo vlakem; navržená trasa je okružní. Přijedeme-li vlakem, vydáme se ze zastávky po modrém značení 1,5 km po silnici do Oldřichovského sedla (parkoviště v případě vlastní dopravy). Málo příjemný kus po silnici můžeme nahradit o něco delší variantou po naučné stezce „Oldřichovské háje a skály", která je značená obvyklým zelenobílým čtvercem.
Ze sedla zeleně značená stezka strmě stoupá a záhy se objeví první skalní útvary. Vpravo poblíž cesty stojí skalka Sněhulák a jen o něco dál tvarově nezaměnitelná Gorila. Zatímco stezka se ohýbá doleva, vrchol kopce Kopřivník zůstane vpravo. Další ze skal, které pojmenovali horolezci, stojí vlevo od naší cesty. Nejprve mineme věžičku zvanou Oldříšek stojící vlevo opodál, zakrátko pak projdeme okolo nápadné Skalní brány. Stezka začne brzy opět stoupat, a to v místech, kde se vlevo od ní zvedají tři rozložité věže Lysých skal.
Prvním vyhlídkovým místem na naší trase je pověstmi opředený Skalní hrad. Ve středověku se zde pravděpodobně nacházelo dřevěné strážiště a později snad i sídlo lapků. Dodnes o tom svědčí vytesané otvory pro uložení trámů.
Křižovatka značených cest, zvaná Hřebenový buk, je již nablízku. Tady budeme mít na vybranou: buď sestoupíme přímo do Oldřichova (2,5 km), nebo se vydáme na 3,5 km dlouhý, poněkud náročnější okruh (žebříky, kovová schodiště) přes vrchol Špičáku.
Rozhodneme-li se pro okruh, pusťme se dále po zelených značkách tzv. Exkurzní cestou. Nacházejí se na ní opět skaliska a zajímavosti - vpravo obtížně dostupná Temná věž, později vlevo Guttenbergovy skály (tesaný nápis a letopočet 1906), projdeme také další skalní bránou.
Ze Sedla pod Špičákem pokračujeme po žlutě značené cestě. Nejprve vystoupáme na Špičák s krátkou odbočkou k vyhlídkovému vrcholu a okolo nápadného „hřibu" (vpravo) se vrátíme k Hřebenovému buku. Do Oldřichova sestoupíme po modrých značkách.
Doporučujeme 2. vydání mapy Jizerské hory, 1 : 25 000.
(os)