Muzeum naváže na tradice

Úvodník

Muzeum skla a bižuterie zahájí tento měsíc Mezinárodní trienále Jablonec 2008. Po dlouhé a náročné přípravě, na které se podíleli tuzemští i zahraniční výtvarníci, designéři, módní návrháři, umělecké školy, výrobci bižuterie a skla a řada dobrovolníků, spatří odvážný projekt světlo světa. Trienále Jablonec 2008 chce volně navázat na mezinárodní výstavy skla a bižuterie pořádané na výstavišti v Jablonci nad Nisou v 60. až 80. letech.
Je více než symbolické, že se tento projekt podařilo uskutečnit právě v letošním roce, kdy slaví 40. výročí Mezinárodní výstava bižuterie Jablonec 68. Bylo to období, kdy kulturní a výtvarné aspekty měly přednost před záležitostmi komerčními. Výstavy se zúčastnilo 86 výtvarníků a 10 výrobců bižuterie z Československa a 63 výtvarníků a 21 výrobců ze zahraničí. Československá expozice byla komponována na téma dvanácti světových pohádek a přinesla neotřelé způsoby aranžování a osvětlení. Na jednotlivých částech expozice se účastnili přední výtvarníci, například malíři Jaroslav Vožniak, Bedřich Dlouhý a Theodor Pištěk. Velmi originální bylo řešení vstupní haly, kde bylo umístěno třicet obrazů „ikon s portréty nejslavnějších světových filmových hereček, které byly doplněny bižuterními exponáty. Souběžnou akcí se stalo stříbrnické sympozium pořádané jabloneckou umělecko-průmyslovou školou.

Výstava významně ovlivňovala celkové klima města a v mnoha ohledech překračovala i hranice naší země. Není bez zajímavosti, že v době konání výstavy si odbyl v hotelu Praha svou premiéru i první československý striptýz. Jednalo se o kultivované večery s recitací poezie za tónů jazzové hudby. Duch výstavy korespondoval s celkovou společenskou atmosférou a jejím vývojem v průběhu 60. let. Bohužel dva dny po skončení výstavy přišla okupace Československa a s ní i konec jedné kapitoly v životě jabloneckého výstaviště.

Přejme tedy letošnímu Mezinárodnímu trienále Jablonec 2008 lepší osud. Na shledanou v prostorách Muzea skla a bižuterie a jabloneckého Eurocentra.

Petr Vobořil
místostarosta