Večer věnovaný Tibetu

Tisková zpráva 29. 2. 2008

V pondělí 10. března si světové společenství připomene už 49. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase, při němž přišlo o život 80 000 Tibeťanů.

Porušování lidských práv v Tibetu nepřestalo světovou veřejnost znepokojovat plných 58 let čínské okupace. Po více než půlstoletí nenásilné snahy za zachování svébytné kultury, jazyka a tradice Tibeťané nejenže musí řešit stále stejné problémy, ale zároveň jsou nuceni čelit dalším represím ze strany Čínské lidové republiky.

V srpnu letošního roku proběhnou v Pekingu letní olympijské hry. Organizátoři slíbili donést olympijský oheň až na nejvyšší horu světa - Mount Everest. Zda jej splní, to je otázka. Zapomenout by se však nemělo ani další sliby, a to nikdy nesplněné zlepšení lidských práv v Číně a Tibetu.

I proto se v letošním roce město Jablonec neomezí na pouhé vyvěšení tibetské vlajky a symbolické vyjádření světové soudržnosti s tibetským lidem. Letos se v Jablonci bude hovořit nejen o přírodních krásách Tibetu, ale o skutečném životě v něm. Proto vás zveme 10. března do jabloneckého Klubu na Rampě, kde od 19 hodin proběhne večer věnovaný Tibetu. Výtěžek z této akce bude darován Tibetské základní škole v severoindické Dharamsale, kde měla možnost působit jako učitelka Lucie Juříková, jež bude průvodkyní večera.