Kdy se začaly psát vaše fotbalové začátky?
S fotbalem jsem začal v šesti letech v TJ Krásná Lípa, pak jsem přešel v žákovském týmu do Slovanu Varnsdorf a následovala TJ Liaz. Jsem prostě spojen s fotbalem a z větší části s tím jabloneckým, ať už z pohledu aktivního hráče, nebo člena managementu klubu. Dvě funkční období jsem byl členem výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu, dva roky jsem pracoval v komisi pro řízení klubových soutěží v Evropě.
Co vás na té hře tak láká?
Je to vášeň a adrenalin. Je to můj život. I proto se někdy člověk nerozhoduje úplně rozumem, ale srdcem. Pak hrozí, že jde za rámec daných možností, což může přinést problémy s financováním. V českých podmínkách je velmi složité, aby byl fotbal výdělečný. Protože tři základní příjmy, v zahraničí klíčové pro každý klub - vstupné, prodej televizních práv a prodej suvenýrů - jsou u nás zanedbatelné. My to řešíme pronájmem reklamních ploch a příspěvky od sponzorů, ale v současné době většina firem se zahraničními akcionáři nemá žádné lokální zájmy, tím pádem mizí možnost s nimi jednat.
Je to začarovaný kruh, nebo se dá najít cesta ven?
Cesta je složitá. Zcela jistě je třeba provést redukci rozpočtu. Od devadesátých let minulého století podporoval v Jablonci fotbalový klub bižuterní průmysl. Ten teď ale prochází složitým obdobím.
Jak vidíte budoucnost sportu?
Je velice důležité, že město Jablonec vytvořilo nejen fotbalu dobré podmínky. Výstavba kvalitních sportovišť je jen jeden z příkladů. Právě ona je základem pro vlastní sportovní činnost. Jednotlivé managementy musí zajistit dostatek financí, což je, skoro bych řekl, věcí osobní statečnosti jedince. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je to rok od roku těžší. Proto jsme rádi, že město podporuje mládežnickou základnu. Ta naše má 400 až 500 členů ve dvanácti družstvech. Poměrně velkému množství dětí tak nabízíme vhodné využití volného času, čímž jsme pro město užiteční. Značka FK Jablonec 97 má určitý zvuk. Hrajeme první ligu, máme krásný stadion i kvalitní tréninkové plochy s umělou trávou ve Mšeně a v Břízkách. Po této stránce jsme špičkově vybavený subjekt.
V Jablonci se budou letos hrát některé zápasy Mistrovství Evropy ve fotbale devatenáctiletých. Bylo toto vybavení důvodem k tomu, že bylo vybráno právě naše město?
Pořadatelství fotbalového Mistrovství Evropy devatenáctiletých je pro Českou republiku velká pocta. V Jablonci se odehrají dva zápasy ve skupině (17. a 20. července) a navíc se tu 26. července bude hrát i finále, což je zatím největší fotbalová událost nejen ve městě, ale i v republice.
Chystáte něco zvláštního k této příležitosti?
Doufáme, že se nám podaří přilákat diváky na kvalitní fotbalovou podívanou na novém, krásném a čistém stadionu. Chceme přesvědčit Českomoravský fotbalový svaz, že Jablonec je vhodné dějiště také pro Mistrovství světa dvacetiletých.
Je tedy vaším cílem pořadatelství tohoto mistrovství světa?
Ne, náš hlavní fotbalový cíl pro rok 2008 je záchrana týmu v I. Gambrinus lize. Po letech jsme prožili rok hrůzy a naše výchozí situace pro jaro není jednoduchá. Ale všichni - funkcionáři i hráči - jsme udělali maximum pro to, aby se loňský rok neopakoval.
Co vám dokáže znepříjemnit práci?
Je to asi takhle: Když v neděli Jablonec vyhraje, mám krásný týden a těším se do práce. Když prohraje, potřebuji další zápas, abych si zpravil náladu a těšil se ze života. Horší je, když přijde série neúspěchů - pak se mi špatně vstává, protože to komplikuje jednání se sponzory. Potřebuji mít ten dobrý pocit z vítězství pro další jednání a práci.
Jste zastupitelem a členem ODS. Ovlivňujete tak z politické scény sportovní dění?
Pro fotbal, ale i další sporty, je podpora města důležitá. V Jablonci je viditelnější v tom, že město je majitelem stadionu, který patří k těm nejkrásnější v republice. Jsem rád, že Jablonec je městem sportu, protože právě sport je zcela jistě jeho chloubou. Mám tohle město rád a jsem tady doma.
Ale právě v minulosti byla velká podpora sportu městu vyčítána...
Samozřejmě, že sport má ráda jen určitá skupina lidí, která však není malá. Je třeba najít zdravou míru podpory. Nemyslím si, že sport je podporován na úkor rozvoje města. Když se městem projdete, vidíte, že se mnohé mění. V centru je řada domů zrekonstruována. Podařilo se vyřešit další problematický objekt, kterým byl donedávna hotel Praha - tak se snad blýská na lepší časy. Pokud se povede i zbytek centra, tak budeme za čas obyvateli krásného města. Když vidím, kolik je zájemců o výstavbu v zájmových lokalitách, pak jsem přesvědčen, že město má slibnou budoucnost.
(fr)