Oddíl alpského lyžování TJ Bižuterie

Počátky poválečného lyžování na Jablonecku sahají ke konci 40. let, kdy se závodilo na Severáku. Tehdy ovšem bez vleků a úpravy tratí. Až v 60. letech se začala budovat střediska na Severáku, Bedřichově a Špičáku. Stručné představení oddílu jsme připravili společně s předsedou oddílu Vladimírem Hnídkem.

Máte dobré podmínky k tréninkům a pořádání závodů?

Všechna tři naše střediska disponují moderními zasněžovacími systémy a díky tomu má náš oddíl velmi dobré podmínky k tréninkům i pořádání závodů. Nejmenší závodníci trénují na Severáku a v Bedřichové, žáci a junioři na Špičáku a v Bedřichově. Závody pořádáme na Špičáku, kde jsou sjezdovky homologované pro žákovské závody i pro mezinárodní závody FIS. Náš oddíl je každoročním pořadatelem republikových žákovských soutěží a závodů FIS juniorů a dospělých.

Co patří k prioritám oddílu a jak se vaši závodníci připravují?

Náš oddíl se zaměřuje na trénování mládežnických kategorií. Naší prioritou není příprava závodníků absolutní špičky mužů a žen. V oddíle máme družstvo předžáků a přípravky, kde malé děti trénují hlavně techniku jízdy. Lyžování již ale dávno není pouze zimním sportem. V přípravném období se zaměřujeme na zvýšení fyzické kondice při atletice, cyklistice, plavání atd. a na podzim se již začíná trénovat na ledovcích.

Jsou závodníci TJ Bižuterie úspěšní?

Závodníci TJ Bižuterie dnes patří k absolutní špičce alpského lyžování v ČR. V uplynulé sezoně zvítězili ve všech kategoriích Českého poháru družstev. V jednotlivcích vyhrála Český pohár v kategorii juniorek a žen teprve mladší juniorka Nikola Kučerová a stejného výsledku dosáhl i junior Ondra Berndt v kategorii juniorů a mužů. K velkým nadějím v žákovských kategoriích patří např. Bára Pyrochtová a Dominika Drozdíková. Ale i ostatní závodníci družstev žáků dosahují velmi dobrých výsledků.

Pokud by se vašim dětem ve věku 5 - 7 let líbilo sjezdové lyžování, rádi vás v našem oddíle přivítáme. Informace obdržíte v sekretariátu TJ Bižuterie.

(os)