K soutoku Jizery s Jizerkou

Harrachov (ČD) - státní hranice (0,5 km) - Orle (6,5 km) - most přes Jizeru (8 km) - Jizerka/Pyramida (10 km) - U Bunkru (11 km) - soušská silnice (14,5 km) - Protržená přehrada (16 km) - Mariánskohorské boudy (18 km) - Josefův Důl (21,5 km).

Lednový výlet podnikneme na běžkách, pokusíme se však alespoň částečně uniknout největšímu lyžařskému rojení. Z harrachovského nádraží dojdeme na blízký hraniční přechod, kde už většinou najdeme kvalitně upravené stopy.

Vydáme-li se odtud doleva, objeví se před námi po 6 km bývalá sklářská osada Orle. Větší díl cesty je rovinatý a až ve druhé polovině přijdou kratší stoupání, ale i pěkné výhledy k Bukovci.

Orle dnes patří k nejnavštěvovanějším místům polských Jizerek. V blízkosti bývalé hájovny, nyní přeměněné na pohostinství, se za pěkných dnů soustřeďují turisté různých národností. Obvyklá fronta na občerstvení ale vyžaduje dost trpělivosti. Z Orle si to pak namíříme na Jizerku. K hraničnímu mostu přes Jizeru, nově postavenému v roce 2005, se dostaneme pohodlně kolem kopce Granicznik. Od mostu cesta potom dále stoupá až na Jizerku a přivede nás k chatě Pyramida.

Na Jizerce se můžeme samozřejmě rozhodnout pro řadu variant, jak pokračovat dále. Náš tip ale směřuje do Josefova Dolu. Po jizerské magistrále stoupáme na rozcestí U Bunkru, kde překročíme známou Promenádní cestu. Naše trasa teď bude delší dobu stoupat (pozor na sjíždějící lyžaře!) až na Vlašský hřeben. Dříve než začneme na druhé straně sjíždět, otevře se nám krásný rozhled k Souši a Ještědu.

Před námi je nejpříjemnější úsek našeho výletu, neboť cesta dál převážně klesá až k soušské silnici. Po dlouhém sjezdu nás nyní čeká trochu náročnější stoupání na Desenský hřeben. Poté již brzy sjedeme k Protržené přehradě na Bílé Desné. Letní varianta turistické cesty na Mariánskohorské boudy není v zimě vhodná, a proto zde pojedeme doprava po silničce, jež tady tvoří velký oblouk.

Mariánskohorské boudy se nacházejí na křižovatce dvou významných cest. Jedna spojuje Josefův Důl s Jizerkou a druhá Mariánskou Horu se Štolpišskou silnicí. Sjezd do Josefova Dolu po neupravované silničce bývá někdy dost krkolomný a vyžaduje opatrnost. Z lesa vyjedeme v tzv. Hujerově Koutu, kde už možná bude třeba odepnout lyže. Za pouhých 15 minut dojdeme na blízkou železniční stanici.

(os)