60 let atletického oddílu TJ LIAZ

První léta existence atletiky v našem městě byla poznamenána problémy poválečné doby. Jediná tělovýchovná jednota měnila každý rok svůj název dle toho, který podnik právě byl ochoten na tělovýchovu přispět.

Pamětníci si možná ještě vybaví některé z názvů: Sokol Jablonec (1948), Sokol Jednota (1951), Sokol Preciosa (1952), Jiskra Jablonecká bižuterie (1953) Jiskra (1956) a konečně v roce 1964 LIAZ Jablonec nad Nisou. Za počátek jablonecké atletiky lze považovat 14. květen 1947, kdy byl při Sokolu založen první lehkoatletický oddíl. Ten slaví letos 60. výročí.

K nejúspěšnějším obdobím atletického oddílu TJ LIAZ patří léta 1975 - 1989, kdy bylo při TJ založeno Středisko vrcholového sportu, byl vybudován areál v Srnčím dole a položena tartanová dráha. Středisko bylo státním profesionálním útvarem zabezpečujícím přípravu československých reprezentantů pro výkonnost světové úrovně.

Od roku 1989 pokračují modernizační snahy. Vybudoval se samostatný atletický stadion a v současné době probíhá rekonstrukce kryté haly. „Jde o komplexní přestavbu, kromě nosníků, betonové podlahy a části zdí tady nezůstalo vůbec nic , sdělil předseda oddílu Pavel Procházka. „Hrubá stavba je již dokončena, nyní se bude pokládat nový povrch a v další etapě přijde na řadu zázemí haly.

Jablonecká atletika vychovala za šedesát let mnoho výtečných sportovců. Mezi největší legendy patří Karel Kolář, Vladimír Maška, bratři Jan a Tomáš Janků, Miroslav Menc, Jiří Čeřovský a mnoho dalších. Za nejlepší jabloneckou atletku všech dob je ale považována Milada Karbanová, účastnice olympijských her v Mnichově a v Montrealu, rekordmanka ve skoku vysokém.

Oddíl TJ LIAZ patří již mnoho let mezi nejúspěšnější atletické oddíly v republice. V určitých dobách měl i tisíc členů a z nich bylo více než pět set závodníků! V současnosti tvoří členskou základnu asi 400 atletů všech věkových kategorií. Velká péče se věnuje výběru sportovních talentů. Mladí atleti mohou navštěvovat sportovní třídy v ZŠ Pasířská nebo v Gymnáziu Dr. Randy.

Přes všechny úspěchy ale není situace natolik uspokojivá, aby si mohli funkcionáři spokojeně mnout ruce. „Byť máme kvalitní atletické zázemí, nadaní sportovci nám odcházejí do větších oddílů , říká předseda a dodává: „Přitom při závodech v Jablonci byly vytvořeny čtyři světové rekordy.

V současnosti u nás vyrůstá nová atletická generace, která má velké ambice. Pokud tito mladí sportovci věnují atletice tolik odhodlání a energie, jak to činili jejich předchůdci, mohli by stát u zrodu nové éry jablonecké atletiky. Máte-li zájem začít s královnou sportů, přijďte v pondělí, ve středu či v pátek od 16 hodin přímo na stadion.

(jk)