Dům Jany a Josefa V. Scheybalových

Kostelní 1/6, Jablonec nad Nisou 46601
Tel: 774 667 677
E-mail: info@jablonec.com
WWW: http://www.jablonec.com

Budova z počátku 18. století s neorenesanční fasádou z konce 19. století. Sídlí zde turistické Informační centrum, Památník J. a J. V. Scheybalových a Městská galerie My.

Bývalá fara čp. 1 v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší a nejvýznamnější stavební historickou památku města a neopominutelnou dominantu v původním centru obce.

V šedesátých letech 20. století bylo k faře přeneseno sousoší Getsemanské zahrady z roku 1829. Vzniklo na popud Ferdinanda Hübnera a jeho syna, obchodníků s přízí, a původně stávalo v obci Rádlo. Za pozornost stojí mariánská socha před kostelem a při jeho zdi pískovcový asi jeden metr vysoký smírčí kříž z roku 1666.

Manželé Scheybalovi zakoupili objekt bývalé fary v polovině šedesátých let minulého století a postupně ho přeměnili na pozoruhodné místo, kde se spojoval archiv a knihovna soukromého badatele s ateliérem kreslíře a ilustrátora.

Po smrti manželů Scheybalových se stal tento objekt majetkem města, které nechalo dům zrekonstruovat na víceúčelové kulturní centrum Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, které slouží obyvatelům a návštěvníkům Jablonce nad Nisou.

Aktuální program Domu J. a J. V. Scheybalových

Aktuální program Městské galerie My

Další informace

, autor: Milan Bajer , autor: JKIC , autor: JKIC , autor: JKIC , autor: JKIC , autor: Městská galerie MY
load