Hlavním cílem ochrany oznamovatelů je umožnit odhalovat protiprávní jednání odehrávající se na pracovišti nebo při výkonu pracovní činnosti, o kterých zaměstnanci a osoby v podobném postavení za normálních okolností zaměstnavatele nebo příslušné státní orgány neinformují, a to zejména ze strachu ze ztráty zaměstnání či jiného postihu.
Fyzická osoba (tj. oznamovatel), která se v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností dozvěděla o protiprávním jednání, které porušuje právní předpis spadající do jedné z oblastí vymezených směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 a tuto skutečnost hodlá oznámit prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému, externího oznamovacího systému nebo uveřejněním, případně přímo příslušným orgánům veřejné moci (např. policejní orgán, státní zástupce, orgán správního trestání).
Oblasti, kterých se musí oznamované protiprávní jednání týkat:
Oznamovatel může podat oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému tak, aby se s jeho obsahem mohla seznámit pouze „příslušná osoba“ (určený zaměstnanec magistrátu), a to:
Příslušná osoba má povinnost oznamovatele vyrozumět do 7 dnů o přijetí oznámení a do 3 měsíců o způsobu jeho vyřízení. Dojde-li příslušná osoba k závěru, že se nejedná o oznámení ve smyslu směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937, nebo se zakládá na nepravdivých informacích, vyrozumí o tom oznamovatele ve stejné lhůtě.
Datum poslední aktualizace: 17.12.2021