Životní situace
Ochrana oznamovatele
Hlavním cílem ochrany oznamovatelů je umožnit odhalovat protiprávní jednání odehrávající se na pracovišti nebo při výkonu pracovní činnosti, o kterých zaměstnanci a osoby v podobném postavení za normálních okolností zaměstnavatele nebo příslušné státní orgány neinformují, a to zejména ze strachu ze ztráty zaměstnání či jiného postihu.
Kdo je oprávněn v této věci jednat:
Fyzická osoba (tj. oznamovatel), která se v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností dozvěděla o protiprávním jednání, které porušuje právní předpis spadající do jedné z oblastí vymezených směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 a tuto skutečnost hodlá oznámit prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému, externího oznamovacího systému nebo uveřejněním, případně přímo příslušným orgánům veřejné moci (např. policejní orgán, státní zástupce, orgán správního trestání).
Podmínky a postup řešení:
Oblasti, kterých se musí oznamované protiprávní jednání týkat:
- finančních institucí, finančních služeb, finančních produktů a finančních trhů,
- daně z příjmů právnických osob,
- předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
- ochrany spotřebitele a bezpečnosti a souladu s požadavky na výrobky podle právních předpisů,
- bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
- ochrany životního prostředí, bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat,
- radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,
- zadávání veřejných zakázek, veřejných dražeb a hospodářské soutěže,
- ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
- ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,
- ochrany finančních zájmů Evropské unie, nebo
- fungování vnitřního trhu včetně ochrany unijních pravidel hospodářské soutěže a státní podpory.
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace:
Oznamovatel může podat oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému tak, aby se s jeho obsahem mohla seznámit pouze „příslušná osoba“ (určený zaměstnanec magistrátu), a to:
- písemně – na adresu Magistrát města Jablonec nad Nisou, Mírové náměstí 3100/19, Jablonec nad Nisou, 466 01 – s obálkou označenou jako „NEOTVÍRAT – Ochrana oznamovatele, pouze do rukou příslušné osoby“,
- elektronicky – na adresu ochranaoznamovatele@mestojablonec.cz, se zvýšenou mírou důvěrnosti obsahu elektronické komunikace,
- telefonicky na čísle +420 483 357 375, telefonické spojení je zabezpečeno přímo s příslušnou osobou prostřednictvím záznamového zařízení,
- ústně – osobně v budově magistrátu na oddělení interního auditu a stížností, 3. patro, dveře č. 312. O podaném oznámení bude proveden písemný záznam, případně bude se souhlasem oznamovatele pořízen zvukový záznam.
Jaké doklady a informace musíte mít s sebou:
- Doklad o pracovním vztahu k oznamovanému subjektu.
- Popis protiprávního jednání z oblastí uvedených v úvodu.
Lhůty pro vyřízení:
Příslušná osoba má povinnost oznamovatele vyrozumět do 7 dnů o přijetí oznámení a do 3 měsíců o způsobu jeho vyřízení. Dojde-li příslušná osoba k závěru, že se nejedná o oznámení ve smyslu směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937, nebo se zakládá na nepravdivých informacích, vyrozumí o tom oznamovatele ve stejné lhůtě.
Datum poslední aktualizace: 17.12.2021