Otázky a odpovědi

Aplikace Otázky a odpovědi umožňuje vložit dotaz pro pracovníky magistrátu. Zároveň slouží jako jakási znalostní databáze, ve které můžete již zodpovězené dotazy vyhledávat. Pro lepší přehlednost jsou jednotlivé příspěvky tříděny do několika kategorií.

Vložený dotaz se v databázi zobrazí až po vložení odpovědi. Zároveň bude odpověď zaslána na e-mail, který jste uvedli ve formuláři.

Další informace můžete také nalézt v odpovědích na dotazy podle zákona 106/1999 Sb.

Vyhledávání v otázkách a odpovědíchVyhledat:      Kategorie:
Trhy
Lucie  |  14.4.2023 4:17:38
Dobrý den, chci se zeptat kdy budou trhy u autobusové nádraží?
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 19.4.2023 10:05:05
Trhy byly zahájeny v sobotu 1.4.2023. Od tohoto data jsou pravidelně vždy v úterý, pátek a sobotu od 6:00 do 14:00 hodin.

Jan Šebelka - TSJ s.r.o.
IP: xxx
Bezpečnost ve městě
31.1.2023 22:39:30
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli se budete zabývat v nejbližší době bezpečností ve městě, protože v pozdějších hodinách se člověk boji jít přes centrum města kvůli nepřizpusobivým lidem, kteří se scházejí hlavně u a v obchodním centru a odrážejí lidé k nákupům.
Tak jestli s tím něco budete dělat nebo zabývat se tímto problémem.
Je to tady v Jablonci čím dál horší hlavně při setmění.
Děkuji a přeji hezký den
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 1.2.2023 12:48:38
Dobrý den, městská policie provádí v denní i noční době kontrolní a hlídkovou činnost zejména se zaměřením na stav veřejného pořádku a dopravy v katastru celého města. Co se týká samotného centra města, je zde s ohledem na vyšší koncentraci osob prováděna častější hlídková činnost. Veřejná prostranství jsou také nepřetržitě monitorována městským kamerovým systémem. Bohužel není v silách městské policie být ve všech ulicích nepřetržitě. Stran obchodního domu Central uvádíme, že se jedná o soukromý subjekt, který řeší bezpečnost uvnitř prostřednictvím bezpečnostní agentury. Nicméně městská policie je v úzkém kontaktu s pracovníky uvedené bezpečnostní agentury a vedením OD Central, kdy je situace v obchodním centru a zejména v jeho okolí řešena ve vzájemné spolupráci. Na místě se rovněž mimo strážníků městské policie pohybují i asistenti prevence kriminality, kteří se v rámci svých zákonných oprávnění rovněž věnují dohledu nad veřejným pořádkem. Je však třeba uvést, že při zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku jsou také strážníci městské policie vázáni právním rámcem, který stanovuje jejich úkoly a kompetence v případě zjištění porušení obecně závazných právních předpisů. Rádi bychom v tomto ohledu uvítali podrobnější informace k situaci, která je předmětem uvedeného podnětu. V tomto ohledu jsme otevřeni věcným připomínkám a diskusi, jejichž výsledkem by bylo přijetí efektivních opatření, vedoucích ke zlepšení popisované situace, například i za využití opatření nerepresivního charakteru.
Josef Penz - zástupce ředitele, vedoucí MTZ a prevence Městské policie Jablonec nad Nisou
Zdražení komunálního odpadu a zlepšení třídění.
Ivan Köhler  |  26.1.2023 15:21:09
Dobrý den
Nechápu jak může takové vehementní zdražení komunálního odpadu vést k lepšímu třídění odpadu na papír, sklo, plasty a pod?
Že Váš argument o snížení četnosti vývozu kontejnerů je lichý, vzhledem ke složitosti k realizaci , jak toho dosáhnout u bytových domů je nabíledni.
Prakticky to znamená, že do směsného, drahého odpadu se bude vyhazovat všechno, proč by se kdo snažil, když je to jedno, a stejně to zaplatíme.
Celá tato akce s tím, že zdražení povede k lepšímu třídění je kontraproduktivní, až naivní.
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 27.1.2023 9:22:22
Samotný poplatek se odvíjí od velikosti nádoby a četnosti svozu. Ceník lze najít na stránkách města. SVJ případně správce domu rozpočítá náklady tak, že poplatek za nádoby, které jsou umístěny u vašeho domu, vydělí aktuálním počtem obyvatel domu. Pokud byste chtěli snížit poplatek, musíte si ujasnit, kolik obyvatel ve vašem domě žije, jak velké nádoby vzhledem k počtu obyvatel můžete minimálně mít (minimum je 60 l na osobu a měsíc) a jak velké skutečně máte. Nejprve zkuste vysledovat, jak plné jsou vaše nádoby před svozem. Pokud nejsou zcela zaplněny, je možné zmenšit velikost nádoby nebo snížit četnost svozu. Tím se sníží i poplatek. Pokud to není váš případ a nádoby se vyváží plné je vhodné nadnést problém na domovní schůzi a dohodnout se se sousedy na spolupráci při snižování množství odpadu. Z analýzy odpadů, kterou si město nechalo zpracovat, vyplynulo, že až 65 % objemu černých kontejnerů na sídlištích tvoří odpad, který lze vytřídit! Z toho lze vyvodit, že poplatek by mohl být i o polovinu nižší, kdyby občané důsledněji třídili odpad. Je však třeba, aby třídil ne pouze jednotlivec, ale všichni obyvatelé domu. Na tom se musíte dohodnout při schůzi SVJ.
Naopak, pokud byste do černých kontejnerů házeli všechno, jejich kapacita nebude stačit a budete městem vyzváni k jejímu navýšení. Navýšení kapacity kontejnerů ovšem znamená navýšení poplatku. Záleží na Vás a na ostatních obyvatelích domu, jaké chování zvolíte.
Barbora Šnytrová - pověřená vedoucí oddělení cirkulární ekonomiky
Smlouva o pronájmu Slunečních lázní
Jakub Sejkora  |  17.8.2022 11:52:07
Dobrý den, mohl bych požádat o nasměrování na zveřejněnou smlouvu ohledně pronájmu areálu Slunečních lázní? Děkuji, JS
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 17.8.2022 13:21:20
Vážený pane Sejkoro,
na vaši žádost o nasměrování na zveřejnění nájemní smlouvy na pronájem Slunečních lázní vám posílám odkaz na zveřejnění dané smlouvy v Registru smluv, kde je uveřejněna smlouva i s dodatky. Jen pro bližší informaci, daná smlouva byla dodatkem č. 2 uzavřena na dobu určitou, a to do 31. 10. 2022.

Níže odkaz na zveřejnění dané smlouvy:
https://smlouvy.gov.cz/smlouva/13051740

Pokud byste měl jakékoli další dotazy, týkající se zmiňované smlouvy, kontaktujte pracovnici majetkoprávního oddělení MMJN paní Petru Musilovou, e-mail: musilova@mestojablonec.cz, telefon: 483 357 348.

S přáním příjemného dne
Petra Musilová - referentka oddělení majetkoprávního, odbor ekonomiky
poplatek za odvoz odpadu
6.1.2022 18:22:43
Vazeni vrcholni predstavitele města Jablonec nad Nisou,

dovolte mi (v reakci na odpoved na moji otazku ze dne 5.1.2022 18:30:01 a také po precteni dalsiho vysvetleni ke stejne otazce zdrazeni odpadu ve meste ze dne 6.1.2022 7:49:56) jmenem vsech obyvatel města podekovat vsem clenum zastupitelstva, panum namestkum a panovi primatorovi za ten navyseny poplatek, který, jak jsem se docetla z odpovedi paní Mgr. Šnytrové, „ obsahuje MOTIVACNI SLOZKU“ !! a je „FINANCNI MOTIVACI“ !! nas vsech, kteri dusledne netridime a nesnazime se „omezovat produkci svého odpadu“, az na par uvedomelych obcanu, „kterym se odpady od letoska zlevnily“ ??!!

Nebudou to cirou nahodou ti "svedomiti a uvedomeli" spoluobcane, kteri (ve snaze snizit produkci sveho odpadu) nam na sidliste pravidelne dovazeji ve vecernich a nocnich hodinach svuj "vzorne vytrideny" odpad a hazou ho k popelnicim ??? Kdyz to nejsou oni, tak jsme vsichni doposud byli mimoni a spindiry a ani jsme si nevsimli, kam hazime ten odpad, ze ho vubec nedavame do spravnych kontejneru a mozna dokonce ho bezne vyhazujeme v lese? na louce? do potoka?

Doufam, ze mesto Jablonec v zastoupeni vsech zminenych predstavitelu nas bude i nadale neustale "motivovat"... a lepsi motivaci, nez narust vsech poplatku o 100 a vice procent, si my vsichni ani neumime představit.


P.S.
Jeste jste mi neodpovedeli na dotaz, cim vsim bude pan namestek Kouril argumentovat při dalsim zdrazeni (o pivu a kave jiz vime), co jeste si radi odpustime v nadchazejicich "lepsich zitrcich" ?? Velmi rada bych si o tom pocetla.

Budu se tesit na dovysvetleni od pana namestka.

S pozdravem

Anonymni obyvatelka Jablonce nad Nisou
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 7.1.2022 11:37:56
Vážená anonymní obyvatelko Jablonce nad Nisou,
aplikace Otázky a odpovědi není diskuzní forum. Pokud se chcete na cokoliv dále v tomto ohledu zeptat, domluvte si schůzku přímo s panem náměstkem. Otázky a odpovědi slouží k rychlé odpovědi na nějaký problém.
Děkuji.
S pozdravem,
Jana Fričová - tisková mluvčí
poplatek za odvoz odpadu
3.1.2022 17:28:06
Dobry den, chtela bych se zeptat na narust ceny za odpad od noveho roku. A hlavne proc se ta cena zvysila JEN !! o 48 Kc, tudiz skoro o 100 % z puvodnich 56Kc, na osobu ? Proc ne rovnou o 500% nebo dokonce 1000% ,aby Jablonec se ocitl na prvni pricce v pomyslne soutezi o nejvyssi cenu za odpad v republice? Viz. clanek pana namestka primatora Milana Kouřila "Zmanipulovana fakta podle zastupitele Matka: po A je treba rict i B" v Jabloneckem mesicniku, kde pan namestek reaguje na clanek zastupitele za Spolecne pro Jablonec pana Matka a porovnava ceny za tutez sluzbu v okolnich mestech. Jablonec totiz byl (dle slov pana namestka Kourila) doposud nejlevnejsi s castkou 576 korun na osobu a rok). Lze z toho usuzovat, ze ted konecne Jablonec pretrumfl okolni mesta (pokud ovsem do teto "souteze" na sklonku roku se nezapojil nikdo jiny...) Jeho argument ve prospech navyseni ceny "castka 48 korun mesicne prece odpovida jednomu nevypitemu pivu ci kave" povazuji za prachobycejnou demagogii... Cim pan namestek bude argumentovat priste? Tim, ze dalsi navyseni bude odpovidat cenove JEN jedne polevce v hospode? a dalsi JEN jedne veceri v lepsi restauraci? A vlastne proc by zastupitelstvo mesta neodsouhlasilo i navyseni ceny za odpad, kdyz uz v minulem roce doslo k narustu cen prakticky všeho (elektriny, potravin, dopravy atd.), byla by to velka skoda nedat obcanum pod stromecek jeste i temer 100% zdrazeni za odpad, ze?
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 5.1.2022 18:30:01
Vážená anonymní obyvatelko Jablonce nad Nisou,
chápu, že každé zvyšování cen či poplatků je nepříjemné a z vaší reakce je jasné, že vás zvýšení poplatku velmi pobouřilo, jenže vaše rozhořčení plyne z nepochopení. Abychom toto nedopatření napravili, začnu od začátku.
V Jablonci nad Nisou byly platby za odpadové hospodářství do vydání obou vyhlášek – vyhlášky o místním poplatku a vyhlášky o nakládání s odpady – velmi rozdílné. Jinak platili obyvatelé rodinných domů, jiný přepočet ceny za litr objednané nádoby korespondující s množstvím vyprodukovaného odpadu platili obyvatelé panelových domů, u kterých je zvýšení ceny nejpatrnější. Jen pro srovnání: v roce 2021 byla cena u malých nádob i více než 1 Kč za litr, kdežto na sídlištích, kde jsou většinou kontejnery o objemu 1 100 litrů, byla tato cena 0,42 Kč. Nový zákon o místních poplatcích již neumožňuje nerovnoměrné rozložení cen a na celém území města musí být jednotná sazba za litr objednané nádoby. Ta činí od Nového roku 0,80 Kč za litr, přičemž podmínkou je poplatek za minimální kapacitu 60 l za osobu měsíčně – a to je oněch minimálních 48 Kč měsíčně za jednu osobu, což je za rok minimálně 576 korun v případě, že nebudete potřebovat větší nádobu na odpad.
Co se týká vaší reakce, cituji: „…Jablonec totiž byl (dle slov pana náměstka Kouřila) doposud nejlevnějši s částkou 576 korun….“, musím konstatovat, že jste si text velmi špatně přečetla. Jablonec totiž JE s minimální částkou 576 korun za osobu a rok nejlevnější ve srovnání s okolními městy, kde už se zvýšené poplatky platí delší dobu, a to v rozmezí 660 – 800 korun. Mluvím však o minimální ceně, tedy při minimu 60 litrů odpadu za jednu osobu měsíčně. Obyvatelé panelových domů asi budou platit více, protože produkují více odpadu a mají nádoby o větším objemu. Ti budou muset skutečně začít třídit všichni v celém domě, pak si mohou zmenšit nádobu nebo snížit četnost svozu a tím ušetřit.
Asi však tuším, proč celý omyl vznikl – reakce na vyjádření zastupitele Matka vyšla v lednovém čísle Jabloneckého měsíčníku, které jste do schránky dostala v prosinci, kdy jste si článek přečetla a přítomný čas vztáhla na prosinec, nikoli na leden.
Je nepříjemné, že nové ceny za odpad se potkaly s růstem cen za plyn a elektřinu, což nikdo ze zastupitelů, včetně pana Matka, v červnu, kdy se nové vyhlášky schvalovaly, nemohl předvídat. Faktem je, že každý si za likvidaci svého odpadu musí také zaplatit. Je to služba jako každá jiná. Pokud budou všichni Jablonečané třídit, pak mohou skutečně platit jen minimální poplatek, snížit si kapacitu nádob a četnost jejich vývozu – to se týká zvláště obyvatel panelových domů. V současné době tomu tak však není. Z provedené analýzy vyplynulo, že 65 % objemu sídlištních kontejnerů lze vytřídit a tak ušetřit.
Ing. Milan Kouřil - náměstek primátora pro ekonomiku a správu majetku
Cena za odpady.
Zdeněk Vokatý  |  1.1.2022 11:48:51
186,-Kč 2 osoby za měsíc platíme. Pan náměstek Kouřil píše v měsíčníku že se platí 576,-Kč na osobu a rok. Tak tomu nerozumíme. Děkujeme za vysvětlení.
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 5.1.2022 12:00:49
Výše poplatku v Jablonci nad Nisou se odvíjí od kapacity nádoby, která je pro dům objednaná. Zároveň je stanovené minimum 60 l na osobu a měsíc. Pokud tedy lidé důsledně třídí, snaží se omezovat množství odpadu a postačí jí objem nádoby odpovídající 60 litrům na osobu a měsíc, zaplatí 576,- Kč na osobu a rok. Čím je produkce odpadu v jednotlivých objektech vyšší, tím větší musí být objem nádob a tím více se zaplatí. Kompletní ceník za jednotlivé typy nádob je uveden na stránkách města:
https://www.mestojablonec.cz/cs/zivotni-prostredi/odpady/odpady-pro-obcany/dalsi-informace/cenik-komunalni-odpad-2022.html
Mgr. Barbora Šnytrová - referentka oddělení správy místního hospodářství
Pochvala
Jan Novák  |  15.5.2021 17:17:39
Dobrý den, často jsou na této stránce kritizovány různé nešvary našeho města, ale mělo by se i chválit a ne jenom kritizovat. Využil jsem služeb očkovacího centra v Jablonci a můj dotaz směřuje k tomu, jestli by bylo možné poslat pochvalu všem lidem, kteří se podíleli či podílejí na organizaci a zajištění jeho chodu. Původní navržená lokalita na výstavišti v centru příliš šťastná nebyla, ale Městská hala je výborné místo, dobře dopravně dostupná s kapacitním parkovištěm, skvělý nápad je i zvláštní autobusová linka. Personál je naprosto profesionální, očkování probíhá bleskově a jediným limitujícím faktorem je, kolik přijde vakcín, což ale jde ale ovlivnit z pozice města jenom těžko. Zkrátka jsem rád, že se takto extrémně důležitá operace pro návrat do normálního života podařila takto dobře zorganizovat a zasuplovat katastrofální fungování našeho státu. Ještě jednou tedy prosím o zaslání slov chvály. S pozdravem Novák
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 17.5.2021 15:54:46
Za každou pochvalu jsme velmi rádi a určitě ji vyřídíme všem pracovníkům v očkovacím centru, kteří nám pomáhají zvládat nelehké období. Prioritou bylo zřídit očkovací centrum tak, aby bylo vřelé pro všechny zájemce o vakcinaci a to se troufám napsat, podařilo. Dnes naočkujeme i více než 800 lidí denně a stále zachováváme kvalitu, milý a vstřícný přístup a péči. Jsem velmi rád, že se nám i v Jablonci podařilo připravit pro lidi nadstandardní očkovací centrum, díky němuž se nám, jak všichni věříme, podaří zvládnout pandemii Covid-19. Nyní nás čeká nelehký úkol – vybrat vhodné prostory pro vakcinaci od září 2021, kdy by měla být Městská hala uvolněna sportovcům.
Mgr. David Mánek - náměstek primátora pro oblast humanitní
oprava ul.Hřbitovní ( a část ul.28.října)
Petr Liška  |  28.2.2021 21:40:58
V roce 2020 se měla opravit ul.Hřbitovní, v rozpočtu města bylo 3 + 3,85 mil.Kč. Nic se však neuskutečnilo. Teď v měsíčníku na březen 2021 je uveřejněn rozpočet města a ul.Hřbitovní vůbec není zmíněna. Připomínám, že už v ul.28.října od křižovatky s Nemocniční chybí chodník, v navazující Hřbitovní rovněž není žádný. Vozovka je po opravách inženýrských sítí různě propadlá. Jezdí tudy MHD č.103 a č.106 , je tu rozbahněná zastávka u oplocení nemocnice.
Kdy bude vybudován chodník a opravena vozovka ? Děkuji předem za odpověď.
Petr Liška, Stavbařů 3329/4, Jbc/N
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 3.3.2021 14:55:27
Máte pravdu, že tato vozovka a chodník vyžadují celkovou rekonstrukci. Po pokládce inženýrských sítí jsou již provizorní povrchy porušené a potřebují opravit.
Vlivem situace s koronavirem byl v loňském roce snížen rozpočet na investiční akce a část nerealizovaných akcí z loňska byla přesunuta k realizaci letos. Tímto došlo i k určitému posunu původně letošních akcí do příštího roku.
Komunikace Hřbitovní tedy do akcí k realizaci letos zařazena nebyla, je ale mezi prvními akcemi, které jsou zahrnuty do rezervy v případě náhlého výpadku některé ze zařazených akcí. Proto na akci Hřbitovní připravujeme projektovou dokumentaci tak, abychom v případě potřeby byli schopni vypsat výběrové řízení a akci byli schopni letos zahájit a co největší objem z této zakázky letos zrealizovat.
Věříme, že tato zpráva bude pro Vás dostačující, jinak se ozvěte.
S pozdravem,
Ing. Pavel Sluka - vedoucí oddělení investiční výstavby
Poplatek za psa
Zdenka Koutná  |  25.1.2021 18:16:52
V květnu 2021 dovrším 65 let. Musím v roce 2021 zaplatit za psa 1500 nebo 200 Kč?
Odpověděl: Jan Štol, koordinátor MA21 a osadních výborů | 26.1.2021 8:48:34
Místní poplatek ve výši snížené sazby zaplatíte až v následujícím poplatkovém období. Důvodem je skutečnost, že sazba poplatku ze psů je pevně stanovena na celý kalendářní rok. Možnost zaplatit poplatek v poměrné výši je možné pouze v případě trvání poplatkové povinnosti po dobu kratší než jeden rok (viz ust. § 2 odst. 3 zákona o místních poplatcích) a při změně místa přihlášení fyzické osoby nebo změně sídla právnické osoby (viz ust. § 2 odst. 4 zákona o místních poplatcích).
Lenka Zikešová - referentka oddělení rozpočtu a poplatků
1 2 3 4 5 6 [...] 12 | další >
load