Otázky a odpovědi

Aplikace Otázky a odpovědi umožňuje vložit dotaz pro pracovníky magistrátu. Zároveň slouží jako jakási znalostní databáze, ve které můžete již zodpovězené dotazy vyhledávat. Pro lepší přehlednost jsou jednotlivé příspěvky tříděny do několika kategorií.

Vložený dotaz se v databázi zobrazí až po vložení odpovědi. Zároveň bude odpověď zaslána na e-mail, který jste uvedli ve formuláři.

Další informace můžete také nalézt v odpovědích na dotazy podle zákona 106/1999 Sb.

Vyhledávání v otázkách a odpovědíchVyhledat:      Kategorie:
Dříve, než někdo začne kritizovat ty, co uklízí náš bordel po sídlištích ať se nejdříve zamyslí, proč vůbec někdo musí chodit po městě a uklízet tu podestýlku.
Tuček M.  |  20.1.2023 6:33:44
Dobrý den,
Před 30 lety po městě nikdo nechodil a neuklízel bordel, který je dnes všude přítomný (podle sesbíraných pytlů s odpadem), nad čímž by se měl zamyslet každý ve městě, proč se to tak děje a kdo to dělá.
Místo abychom těm co po nás uklízí poděkovali, že neutoneme v bordelu, který si tak pravidelně podestýláme, mají ještě poznámky.
Děkujeme za Váš názor, reagující zřejmě na negativní post ke skupině veřejných prací z Ukrajiny, viz níže
Nebylo by od věci, lokalizační smajlíky na mapě k Lepší Jablonec zredukovat.
Tuček M.  |  7.9.2022 10:10:00
Dobrý den,
bylo by možné v aplikaci "Lepší Jablonec " zredukovat počet smajlíků na mapě? přes takové množství se už obtížně umísťují další " požadavky"
Odpověděl: Petr Vitvar, webmaster | 7.9.2022 10:25:50
Dobrý den,
Ano, již připravujeme archiv, kam se starší smajlíky přesunou, aby byla mapa přehlednější.
Sporty se představují, ale kde se představuje kulturní a duševní vyžití a to tím nemyslím, čumění do počítače nebo telefonu ale skutečné sociální vyžití za účelem "umění"?
František Jandera  |  2.9.2022 8:59:31
Dobrý den, vím, že už roky se představují sportovní oddíly se svojí nabídkou aktivit v pravidelný termín ale zajímalo by mne, kde se představují kulturní a duševní "hodnot" zájmu a provozovatelů, takových aktivit.
Ono by se dalo říci, že ne každý má zájem se honit za "merunou, nebo někomu dávat do zubů
Odpověděl: Jana Fričová, tisková mluvčí | 2.9.2022 10:14:40
Vážený pane Jandero,
máte pravdu, že Jablonecká neděle je tradiční formát, při kterém si děti se svými rodiči vybírají z nabídky sportovních oddílů a klubů. Nabídky vzdělávacích kroužků si obstarávají školy samy, co se týká zájmů uměleckých - tam zase má široký záběr nejen místní základní umělecká škola, ale i soukromé umělecké školy nebo DDM Vikýř. Věřte, že nabídka je velká a zápisy probíhají většinou již na jaře a děti, které se chtějí realizovat v nějakém kroužku možnost mají a také si ji se svými rodiči najdou.
Příjemný den
Mám také dotaz k situaci ve školství v kontextu zapojení dětí z Ukrajiny do školních a předškolních zařízení. Od Září začíná školní rok a jak jsou na tom kapacity z hlediska naplnění a celý systém výuky?
František Jandera  |  28.7.2022 10:12:01
Dobrý den,
děkuji za informace k migraci, můžete však poskytnout informace k vzdělávání a to jaké jsou v JBC kapacity z hlediska systému vzdělávání dětí a jaké opatření se případně chystá k výuce samotné. Je mi jasné, že když je někde tolik nově příchozích, tak to systém zatíží a vzhledem k tomu, že se kapacity plánují dlouhodobě, tak takový tlak na systém vzdělávání a míst pro žáky dozná určitého napětí.
Domnívám se však a preferoval bych osobně systém školských skupin než vysedávání u PC, což se ukázalo jako méně produktivní a celkem asociální systém. Považuji online výuku za úlidbu za každou cenu vzdělávat, než potřeby dětí přirozeného kontaktu.
Není však třeba dělat školství pro školství aby ministři byli spokojeni, že dostáli excelovským tabulkám, ale za jakou cenu?
Odpověděl: Jana Fričová, tisková mluvčí | 28.7.2022 12:43:54
V Jablonci nad Nisou se konal zápis ukrajinských dětí do základních škol 9.6.2022 a předškolních dětí do mateřských škol 15.6.2022. Všechny děti, které se k zápisům dostavily, se podařilo umístit a i nadále se daří umísťovat děti, které chodí v průběhu prázdnin.
Kolik dalších dětí a žáků přijde, nikdo nedokáže předpovědět, nicméně jsme ještě schopni další děti do mateřských a základních škol přijmout. Celý systém výuky je připravován dle příslušných zákonů, vyhlášek a metodických pokynů MŠMT. MŠMT na svém portálu (www.edu.cz) zveřejňuje celou řadu informací a metodik, se kterými se můžete seznámit a získat tak ucelený přehled o problematice a výuce ukrajinských dětí.
Informace o situaci migrantů z Ukrajiny v JBC a ORP?
František Jandera  |  26.7.2022 10:49:45
Dobrý den,
bylo by možné poskytnout nějakou ucelenou informaci o uprchlících z Ukrajiny v Jablonci?
v přehledech jsme si kdysi našel, že jich tu je několik set a zajímalo by mě, jak se jim daří, protože chápu, že ani oni nemají jednoduchou situaci a jak se připravuje systém vzdělávání, ubytování a nějakého konstruktivního trávení času nejen v Jablonci ale i v ORP, kde jsou také ubytovaní.
Migraci z bývalého Sovětského bloku vnímám pozitivně, kvůli kulturní a společenské blízkosti a možného začlenění do většinové společnosti.
Odpověděl: Jana Fričová, tisková mluvčí | 27.7.2022 13:38:49
Dobrý den, na území ORP Jablonec nad Nisou je nyní celkem 2172 ukrajinských uprchlíků, z toho v samotném Jablonci je jich 1600. Co se týká ubytování, tak to jim bylo přidělené na základě registrace v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU LK), někteří žijí v městských ubytovnách v ulicích Březová a Lípová. Aktuální informace, které jsou pro jejich život u nás důležité, zveřejňujeme na městském webu na speciální stránce Pomoc Ukrajině nebo na sociálních sítích, na magistrátě také pracují dvě koordinátorky mluvící ukrajinsky, které uprchlíkům pomáhají. O náplň volného času se stará - a myslím, že velmi dobře - komunitní centrum Sokolka, které se nachází v jablonecké sokolovně u Tyršova parku - nabízí nejen vyžití sportovní či kulturní, ale také ve spolupráci s městem připravuje odborné besedy (o zaměstnání, školách, práci, bydlení a pod,), ale také třeba lekce českého jazyka. K zařazení ukrajinských dětí proběhly zápisy jak do mateřských, tak do základních městských škol, předškoláci navštěvují odloučené pracoviště MŠ Montessori. Část uprchlíků se zapojila do řad dobrovolníků, kteří uklízí město. Další pracovní příležitosti mapuje úřad práce a okresní hospodářská komora.
Na přehradě jsou nějací záchránáři? a kdo je kdy viděl? a to bydlím u přehrady 20 let
František Jandera  |  28.6.2022 10:54:57
Odpověděl: Jana Fričová, tisková mluvčí | 29.6.2022 10:25:02
Vážený pane, Vodní záchranná služba ČČK slouží u vodní nádrže Mšeno každou letní sezónu od roku 2007, tedy už 15 let. Vídat je můžete na kole, když objíždí přehradu a kontrolují bezpečnost, stálé stanoviště mají pod Slunečními lázněmi na plošině nad hladinou, základnu mají na Tajvaně. Vodu kontrolují na člunu. To vše v sezóně denně od 8 do 20 hodin. Jejich primárním úkolem není, aby jste je viděl, ale aby pomohli tonoucím nebo lidem na plážích. Starají se také o to, aby v bednách pod informačními tabulemi byly stále pomůcky k první záchraně tonoucích, které si někteří nenechavci stále kradou. U přehrady možná bydlíte dlouho, ale špatně se díváte.
Přeji vám klidné léto bez toho, abyste potřeboval pomoc záchranářů.
Kdy budou doplněny otázky a dopovědi v sekci setkávání se s občany v rámci pravidelných setkávání?
Tuček M.  |  19.5.2022 6:35:36
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, kdy bude doplněno v sekci setkávání se s občany, které se tradičně koná na Jaře otázky a odpovědi, které v jednotlivých částech města položili občané. Domnívám se, že je to v celku zajímavá možnost se seznámit se záležitostmi které obyvatele různě " trápí" či vnímají
Odpověděl: Jana Fričová, tisková mluvčí | 19.5.2022 7:47:36
Dobrý den, zápisy ze setkání budeme postupně zveřejňovat už v nejbližších dnech.
Děkujeme za zájem.
Ohňostroj na Čarodejnice nebude ale kdy bude?
Jakub  |  21.3.2022 9:02:46
Dobrý den,
mě by zajímalo, kdy bude ohňostroj na Čarodejnice. Po rocích půstu je tu další a pořád se hledají nové důvody. Ta akce byla hojně navštěvovaná a těšili se na něj děti i dospělý a mělo to svoji atmosféru, která byla výlučně spjata s přehradou, protože všude jinde by to bylo úplně něco jiného a hlavně by se tam nevešlo tolik lidí.
Ohňostroj byl jakási náhrada za Novoroční ohňostroj a teď se obchází i to. Mě by zajímalo a místo donekonečna vymýšlet proč něco nejde aby nám pan Vobořil někdy řekl, proč to má jít?
Odpověděl: Jana Fričová, tisková mluvčí | 21.3.2022 9:55:17
Dobrý den, chápeme, že ohňostroj na Čarodějnice 30. dubna byl velmi oblíbený. Avšak ani letos to nebude možné, a to hned z několika důvodů - jednak odpálení ohňostroje od přehrady nám zakázalo Povodí Labe, jednak se nám v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině zdá nevhodné vynakládat vysoké finanční prostředky právě za ohňostroj. Navíc proti hlučnému ohňostroji protestuje stále více obyvatel mšenského sídliště, neboť ruší je a budí strach jejich dětí a hlavně doma chovaných zvířat. Určitě však 30. duben nebude úplně ochuzený o všechny zvyklosti a akce pro děti. Pokud vím, pak například DDM Vikýř bude pořádat Čarodějnickou stezku či soukromý pivovar Volt zase Čarodějnice ve svém areálu.
Příjemný den
V městském bazénu je velká spotřeba vody a zároveň se musí i ohřívat, tedy jde o velmi energeticky náročný provoz.
David  |  21.1.2022 11:22:45
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jakou technologii město využívá k ohřevu vody v bazénu a jak s ní hospodaří, vzhledem k tomu, že za den provozu bazénu se hodně vody přelije za normálních okolností do odpadů?
Jsou technologie o jejíž čištění se postará systém několikastupňových membránových a pískových filtrací a voda se vrací znova do bazénu, tedy se šetří finanční prostředky a ekonomická návratnost projektu je zaručena.
Odpověděl: Jiří Cvrček, stavební technik - sportoviště | 31.1.2022 9:50:17
Pro ohřev vody v Městském bazénu v Jablonci nad Nisou se využívají z části tepelná čerpadla a z části se využívá ohřev z teplovodu Jablonecké energetické, a.s. Do kanalizace se vypouští cca 30 m3/den, a to z filtrů. Hygiena nařizuje na určitý počet klientů navštěvujících bazén určitou denní obměnu této vody.
Praná voda slouží k ohřevu vody bazénu přes tepelné čerpadlo z 27 stupňů a do kanalizace se vypouští voda 10 stupňů.
Firma, která nám nabízela membránové filtry, usoudila, že tato metoda ztrácí význam, protože velkou část vody bereme z vrtu za 3 Kč/m3.
Budou v Jablonci Vánoční trhy?
Tuček M.  |  6.12.2021 9:52:29
Dobrý den, bylo zvykem, že se konaly Vánoční trhy.
Domnívám se, že ty tři dny bylo možné odkaučovat naprosto v pohodě, protože prodejci jsou více méně zaměřeni hlavně na výrobky. Pokud na místě nebude konzumováno jídlo a to tím nemyslím, že by nemohl být Vánoční punč, který si lidi s sebou odnesou, tak hygienická pravidla jsou zcela možné dodržet s respirátorem.
Pro některé je to významný příjem po době celého roku a pokud je město živnostníků, mělo by se maximálně jim vyjít vstříc.
To, že se lidi mohou vtěsnat do uzavřených prostor OC a trhy, které jsou ve venkovním prostředí byly omezeny, je trapné.
Odpověděl: Jana Fričová, tisková mluvčí | 6.12.2021 10:49:29
Vážený pane Tučku, jak jistě víte, vláda zakázala pořádání adventních trhů. Povolené jsou pouze ty farmářské, ty však nemůže organizovat město, které je vázané platnou legislativou. Kritiku opatření proto směřujete k vládě v demisi.
Příjemný advent, Jana Fričová.
1 2 3 4 5 6 [...] 20 [...] 35 | další >
load