Individuální sběr tříděného odpadu

, autor: archiv MMJN

Projekt individuálního sběru tříděného odpadu spočívá v bezplatném rozmístění nádob na papír a plasty přímo k rodinným nebo menším bytovým domům.

První lokalitou, kde se nádoby na tříděný odpad objevily, byly Vrkoslavice a Kokonín. Postupně se nádoby na papír a plasty rozmisťují v dalších částech města.

Nádoby jsou černé s barevnými úchyty na víku. Jejich velikost je 120 nebo 240 litrů podle velikosti domu. Nádoby si občané umístí na vlastní pozemek a budou je přistavovat v určený den na svozovou trasu.

Nádoby na papír

Papír vhazujete do černé popelnice s modrými uchy, která se vyváží jednou měsíčně. Patří do ní papírové obaly, noviny, časopisy, rozřezané nebo sešlápnuté kartony a lepenkové krabice, sešity, paperbacky, knihy bez vazby, kancelářský papír, pytlíky od mouky apod. Určitě do nádob na papír nevhazujte uhlový (karbonový) papír nebo ten jakkoli znečištěný (mastný, znečištěný od barev po malířích, od masa a potravin), krabice od nápojů.

Nádoby na plasty

Plasty vhazujte do černé nádoby se žlutými uchy, ty se vyváží dvakrát do měsíce, jelikož plastů se nahromadí v domácnostech daleko více. Patří do nich PET lahve, kelímky od jogurtů, obaly od špaget, bonbonů, chipsů apod., obaly od šamponů a kosmetiky, menší kanystry od drogerie, obaly a balící folie od spotřebního zboží, pěnový polystyren (ale jen jeho menší kousky), víčka od instantní kávy, krabice od džusů, mléka, rajského protlaku či vína. Rozhodně do těchto nádob nepatří podlahové krytiny, PVC, stavební polystyren, novodurové trubky, koberce, obaly od olejů, silně znečištěné nebo ty od nebezpečných látek, chemikálií či barev, molitan.

Pokud z jakéhokoli důvodu nebudete chtít nádoby na svém pozemku, máte samozřejmě možnost odmítnout.

Další informace

Vytvořeno 25.7.2022 10:17:13 | přečteno 234x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí
 
load