Štěpkování větví pro občany

, autor: archiv MMJN
V roce 2018 pořídilo město v rámci dotačního projektu „Kompostéry pro občany města Jablonec nad Nisou“ štěpkovač větví. Občané Jablonce mají možnost nechat si zdarma naštěpkovat větve přímo na své zahradě. 

Tuto službu si mohou objednat prostřednictvím Technických služeb Jablonec nad Nisou s.r.o. (e-mail: sebelka@tsj.cz, tel.: 775 790 347).

Dřevní štěpka je vhodná pro umístění do zahradních kompostérů, kde napomáhá správnému rozkladu. Pro správné kompostování je ideální co nejrůznorodější směs materiálů. Každý má totiž jiné vlastnosti. Platí, že dusíkaté materiály (posečená tráva, zbytky z kuchyně, hnůj, trus, posklizňové zbytky ze zahrady…), které jsou většinou měkké, šťavnaté a zelené, musíme smísit s uhlíkatými (dřevní štěpka, piliny, hobliny, listí, sláma…), které jsou většinou tvrdé, hnědé a suché. Teprve pak dochází k efektivnímu tlení, nikoli zahnívání, které je spojeno s nepříjemným zápachem.

Štěpka se dá také rozprostřít do keřových a stromových výsadeb v zahradách jako dekorativní mulčovací materiál, který vyniká dlouhou životností. Zabraňuje klíčení plevelů, tím umožňuje nahrazení užívání chemických herbicidů, které negativně působí na vlastnosti půdy. Udržuje půdní vlhkost zabraňováním odparu vody z půdy. Chrání před mrazivým počasím a naproti tomu i před extrémně vysokými teplotami v letním období.

Suchou dřevní štěpku lze samozřejmě použít také jako palivo pro vytápění.

Projekt „Kompostéry pro občany města Jablonec nad Nisou“ byl spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životního prostředí.

Další informace

Vytvořeno 5.6.2019 13:28:17 | přečteno 2758x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí
 
load