Úvod

Pro Jablonec nad Nisou mezi lety 1880 - 1945 byly typické též četné soukromé parky, resp. soukromé zahrady, které měly parkovou úpravu.

Jednalo se o zahrady u exportních domů, kolem vil průmyslníků a obchodníků, soukromých domů osvícených měšťanů, ale i kolem továren a manufaktur, což tehdy dotvářelo image podniků, které produkovaly produkci s uměleckým designem.

Značný vliv na oblibu parkové zeleně místních obyvatel měl i charakter pracovních činností. Vesměs se již tehdy jednalo o zaměstnání, která bychom dnes označili jako sedavá. Zdaleka se nejednalo se pouze o administrativní pracovníky, ale i o převážnou část manuálně pracujících. Většina profesí zdejší výroby byla namáhavá zejména na oči a plíce, ať už se jednalo o drobnou výrobu bižuterie, šperkařství, pasířství, rytectví, opracování skla, nástrojařství. Tyto činnosti byly často provozovány ve velice skromných podmínkách v malých dílničkách za mizerných světelných i klimatických podmínek. Veřejná potřeba po relaxaci tak byla značná. Zatímco v neděli a o svátcích, kdy byl dostatek času, se chodívalo na tůry po okolních kopcích, ve všední den po práci byly právě parky vítaným místem pro relaxaci.

Vytvořeno 14.3.2007 14:37:48 | přečteno 3561x | Petr Vitvar