Škola plná šperků, mincí a medailí slaví narozeniny

Historie a současnost uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou

Z historie školy

Škola byla založena z popudu města Jablonec nad Nisou, bižuterního průmyslu a samotných exportérů bižuterního zboží v době silného rozkvětu produkce a obchodu. Původní tři obory se postupně rozšířily o další: o rytce kovů, pasíře, dekoratéry, výrobce bronzového zboží, ale i knižní úpravu a ilustraci, nástěnnou malbu a grafické obory. Škola tak postupně mohla nabídnout úplné vzdělání sklářům, bižuterním návrhářům a výrobcům, ale vycházela vstříc požadavkům na absolventy pro různé uměleckořemeslné disciplíny.

Během let zde vznikly impozantní sbírky učebních pomůcek, modelů včetně špičkově vybavené dílny. Vše přežilo válečná léta i složitý rok 1948. Vzestup uměleckého vzdělávání však zastavila léta padesátá, kdy dostal přednost rozvoj strojírenství. To se podepsalo na ztrátách vybavení, nenávratně se narušily a rozptýlily sbírky modelů, pomůcek a svazků. Po dvou letech neexistence si sklářský a bižuterní průmysl činnost školy opět vynutil, ale jen jako třídy ve spojení se strojní školou.

Počátkem 90. let škola prošla zásadní reformou, oddělila se od strojní a získala samostatnou právní subjektivitu, přihlásila se ke své významné tradici a navázala přátelské vztahy se školou příbuzného zaměření Staatliche Berufsfachschule für Glas und Schmuck v Neugablonz v Německu, kterou založili jablonečtí občané po 2. světové válce.

Vznik České mincovny vyvolal potřebu založit u střední školy vzdělávací zaměření směřující k tvorbě mincí a medailí, a tak v roce 1995 vzniklo na škole specializační studium ražená medaile a mince, které se o rok později změnilo na dvouletou vyšší odbornou školu. V současné době je toto studium akreditováno na tříleté. Od září 2005 bylo otevřeno na střední škole čtyřleté studium oboru propagační grafika.

Jiří Dostál při krájení dortu ke 130 výročí SUPŠ, foto: J. Jiroutek, obrázek se otevře v novém okněSoučasné studijní obory

Střední uměleckoprůmyslová škola

  • Tvarování a rytectví raznic
  • Pasířství
  • Povrchové zušlechťování
  • Uměleckoprůmysklové zpracování kovů
  • Propagační grafika

Vyšší odborná škola

  • Ražená medaile a mince

Zdroj: www.supsavos.cz (web školy)

Vytvořeno 22.6.2010 13:52:20 | přečteno 2452x | Petr Vitvar
load