Zastavení č. 8: Park Janáčkova

Vrkoslavice tvoří jednu z nejvýše položených částí dnešního Jablonce nad Nisou. Dříve však bývaly samostatnou obcí. K jejich založení došlo pravděpodobně koncem 16. století, nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1608.

K dnešním stavebním pamětihodnostem Vrkoslavic patří římskokatolický kostelík Svatého Jana Nepomuckého, který se nachází nedaleko od zastavení č. 10 (mimo trasu okruhu). Byl postaven v letech 1867 až 1871 na základech starší kaple z roku 1735.

V parčíku nad vrkoslavickou školou, kde se právě nacházíme, byl v roce 1926 odhalen žulový pomník, který připomínal početné místní oběti 1. světové války. Po roce 1945 byl jeho osud podobný údělu mnoha jiných památníků: byl otočen „na hlavu“ a věnován osvoboditelům. V roce 2001 bylo pietní místo upraveno, pomník vrácen do původní polohy a byla na něj připevněna deska, jejíž nápis nyní připomíná oběti obou světových válek.

Jen pár desítek metrů odtud stojí budova vrkoslavické základní školy. Byla původně postavena jako německá škola v roce 1903. Po založení Československa vznikla ve Vrkoslavicích také škola pro české děti; v ní se dnes nachází mateřská školka.

Hned vedle základní školy stojí ještě jeden pomník. Byl odhalen před r. 1915 a věnován zakladateli německého tělocvičného hnutí F. L. Jahnovi (1778 - 1852). Později byl přeměněn na památku J. Fučíka. V roce 2005 bylo jeho okolí na náklady města upraveno a od té doby je granitový pomník věnován Vrkoslavicím.

Význam Vrkoslavic vzrostl poté, co byly v roce 1902 propojeny elektrickou dráhou s Janovem a Jabloncem nad Nisou na jedné straně a rychnovským železničním nádražím na straně druhé. Tramvaje projížděly Vrkoslavicemi do roku 1965, kdy byl jejich provoz definitivně nahrazen stávající autobusovou dopravou.

Fotogalerie - zastavení č. 8

Vrkoslavice