Zastavení č. 7: Petřín

Pohlédneme-li z centra Jablonce nad Nisou jižním směrem, objevíme na obzoru návrší s nápadnou siluetou markantní budovy. Za dobré viditelnosti ji takřka není možné přehlédnout. Přesto poměrně dlouho zůstávalo toto místo bez povšimnutí turistických spolků, které ve druhé polovině 19. století prožívaly svoje zlaté období.

Až v roce 1906 využil situaci Richard Fellinghauer, který si zde, v katastru dříve samostatných Vrkoslavic, postavil pohostinství s rozhlednou. Návrší se tehdy nazývalo podle jednoho ze zdejších obyvatel Nickelkoppe, a tak i výletní restaurant byl pojmenován „Zur Nickelkoppe“. Ke slavnostnímu otevření došlo v neděli 2. prosince téhož roku. Zdá se, že zahájení provozu proběhlo bez větší publicity, jelikož místní tisk zůstal k události lhostejný. Snad na to měla vliv špatná propagace, snad počasí nebo možná i konkurence.

Přes vynikající polohu si zařízení pana Fellinghauera nezískalo dostatek přívrženců a v podniku se již od počátku střídali vlastníci i nájemci. Počátkem roku 1934 si restaurant pronajal Hans Öser, který se ho pokoušel přejmenovat na Öserwarte (Öserova rozhledna). Název se však, podobně jako „Hohenwarte“ (Vysoká vyhlídka), nikdy neujal.

České pojmenování Petřín vzniklo až po roce 1945. Od tradičního názvu bylo pro obtížnou přeložitelnost do českého jazyka ustoupeno. V tomto období objekt sloužil jako dětský domov. Situace se změnila až v polovině šedesátých let v souvislosti s pořádáním mezinárodních výstav bižuterie v Jablonci nad Nisou. Tehdy byla restaurace převedena do vlastnictví státního podniku Restaurace a jídelny. Petřín se stal oblíbeným zařízením a vycházkovým místem. Podíl na tom měla zajisté i ideální poloha, která nabízí snad nejhezčí pohled na Jablonec, zarámovaný ze všech stran zelenými hřbety Jizerských hor.

Se změnou ekonomických i politických poměrů po roce 1989 došlo znovu několikrát ke změně majitele. Výsledkem bylo uzavření Petřína a jeho rychlé chátrání a devastace. V hodině dvanácté - v roce 1996 - koupil objekt stávající majitel. Po úmorných peripetiích se mu podařilo budovu se značnou dávkou vkusu rekonstruovat a rozšířit o ubytovací část. Zprovoznil také rozhlednu, která byla po dlouhá léta nepřístupná.

K opětovnému, tentokrát opravdu slavnostnímu otevření došlo 2. října 2000.

Fotogalerie - zastavení č. 7

Mapa

 

Petřín

 

Petřín

 
 
Vytvořeno 22.6.2006 13:07:54 | přečteno 20180x | Petr Vitvar
load