Zastavení č. 2: Kostel svaté Anny

Pod Kostelním vrchem, kde se právě nacházíme, byl v roce 1669 založen první jablonecký hřbitov. Jak dokládá stará rytina, býval hřbitůvek obehnán zdí; sloužil až do roku 1809. V letech 1685 až 1687 zde dala hraběnka Marie Polyxena Desfours postavit kostel svaté Anny, který je nejstarší dochovanou jabloneckou stavbou.

Kostel byl vybudován nejprve bez věže. Ta byla přistavěna až o dvacet let později, v roce 1706. V průběhu dalších let byl objekt mnohokrát opravován a přestavován. Celkem devětkrát proběhly v letech 1747 až 1890 větší opravy. K jedné z raných přestaveb, která souvisela pravděpodobně s předchozím požárem, došlo v roce 1774. V roce 1802 byla již natolik poškozená horní část kostelní věže, že hrozilo její zřícení. Při opravě byly vyměněny dřevěné části, a pak byla opět nasazena makovice s křížem. Znovu byla věžní báň poškozena při bouři v roce 1859. Roku 1890 byla změněna původní barokní fasáda na členitou novorenesanční, čímž kostel získal podobu, která zůstala zachována až do současnosti.

Počátkem sedmdesátých let 20. století byla opravena fasáda a střecha věžní části. V té době se ještě v kostele konaly pravidelné bohoslužby, potom však byl kostel pro malý zájem věřících uzavřen. Až po roce 2000 byly bohoslužby obnoveny v den svátku svaté Anny. Další opravy kostela byly provedeny s finanční účastí města a státu v letech 1995 až 2002. K nejvýznamnějším patřila renovace dřevěných částí střešní konstrukce, výměna břidlicové krytiny a obnova okenních vitráží.

V roce 2003 byla zahájena jednání mezi zástupci města a církve, jejichž výsledkem byl bezúplatný převod kostela do majetku města v roce 2004. Hned další rok zahájilo město s finančním příspěvkem ze Společného regionálního operačního programu celkovou rekonstrukci této jedinečné jablonecké památky. Opravený kostel byl předán veřejnosti v Den památek v září 2006 a nyní slouží pro pořádání různých kulturních akcí.

Fotogalerie - zastavení č. 2

Kostel sv. Anny