Zastavení č. 11: Pivovarské rybníky

K nejvýznamnějším stavbám Vrkoslavic patřil pivovar. Byl postaven v letech 1833 až 1835 Johannem von Römischem, tehdejším majitelem maloskalského panství, ke kterému patřily Vrkoslavice i Jablonec. Když se v souvislosti s novým zemským uspořádáním v roce 1850 staly Vrkoslavice samostatnou obcí, byl pro ně „Liberecko-vratislavicko-jablonecký“ pivovar důležitým zdrojem daňových příjmů v obecní pokladně.

Z někdejší slávy zdejšího pivovaru toho ale mnoho nezbylo, pivo se zde definitivně přestalo vařit v 80. letech minulého století.

V letech 1882 až 1899 byly nad pivovarem postupně založeny tři „pivovarské“ rybníky. V zimních měsících se na nich těžil led využívaný pro chladírenské účely. V roce 1922 bylo na horním rybníku otevřeno koupaliště, které však také již před delší dobou zaniklo.

Nedaleko našeho zastavení se odehrála 20. 4. 1890 zajímavá příhoda. V prvních jarních dnech si na okolních loukách hrála početná skupina 31 místních dětí, které překvapila náhlá bouřka s prudkým deštěm. Všechny děti se před deštěm schovaly pod veliký smrk. Po nějaké chvíli, když voda začala stékat mezi větvemi, rozutekly se směrem domů. Ještě nebyly ani sto kroků od místa, když do skupiny stromů sjel blesk. Nejvíce byl rozštípnut právě smrk, pod kterým byly ještě před chvílí děti schované.

V následujících dnech přicházely na toto místo stovky lidí, neboť obyvatelé byli přesvědčeni, že jen boží zázrak děti zachránil před neštěstím. Později zde byl z podnětu jabloneckého faráře Josefa Ressela postaven pamětní kámen, na kterém býval umístěn železný kříž. Obrázek na zaniklé tabulce znázorňoval popsanou příhodu. Náklady na pořízení pomníčku uhradili dobrovolní dárci. Od té doby se místu začalo říkat „U Křížku“.

Okolí bývalých pivovarských rybníků je v současné době neupravené. Nezbývá než doufat, že vodní plocha nalezne v budoucnu využití třeba jako místo odpočinku a rekrace.

Fotogalerie - zastavení č. 11

Pivovar