Obnova vitráží oken v budově radnice

V rámci obnovy budou repasována okna v prvním a druhém mezipatře hlavního schodiště, v prvním a druhém patře přilehlých schodišť a v prostoru kina.

  • Poskytovatel dotace: Ministerstvo kultury ČR
  • Celkové náklady: 4 183 tis. Kč
  • Dotace ČR z Ministerstva kultury: 500 tis. Kč (z toho 400 tis. Kč z Programu regenerace MPR a MPZ a 100 tis. Kč za krajské vítězství v soutěži Historické město roku 2022)
  • Dar z Libereckého kraje: 100 tis. Kč od Libereckého kraje za vítězství v soutěži Historické město roku 2022
  • Termín realizace: červen – září 2023

V letošním roce si připomínáme 90. výročí otevření radnice pro veřejnost. Vitrážová okna se nacházejí v reprezentační prostorách v prvním a druhém mezipatře hlavního schodiště, v prvním a druhém patře přilehlých schodišť a v prostoru kina.

V rámci obnovy budou okna repasována. Vitráže, dosud velmi znečištěné, budou převezeny do restaurátorské dílny, kde budou rozloženy na jednotlivá skla, která budou očištěna, chybějící budou doplněna, prasklá slepena. Poté budou vitráže znovu sestaveny do nové olověné sítě a budou vyleštěny. Rámy oken a vnější křídla budou vyměněny za repliky stávávajících v původní profilaci a barevnosti se zachováním, případně doplněním původního kování. Tak bude ukončena další část obnovy budovy radnice, která je kulturní památkou. 

Za zmínku stojí, že okna na schodištích a v přilehlých prostorách jsou zelená, žlutá, hnědá a bílá, což odpovídá interiéru této části budovy (např. hlavní sál) a v kině jsou červená, modrá a bílá. tato barevná kombinace byla v kině u původního osvětlení, kdy kombinací takto barevných žárovek docházelo k zajímavým světelným efektům. Zhotovitelem vitráží při stavbě radnice byl F. Lucke z Jablonce nad Nisou, jeho signatura (Glasmalerei F. Lucke Gablonz) je např. na oknech ve 2. patře naproti místnosti č. 203.

Tento projekt je spolufinancován Ministerstvem kultury ČR v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón a Libereckým krajem.

Články k projektu

Vytvořeno 17.5.2023 12:27:05 | přečteno 36x | Petr Vitvar
load