Konec domluv: Neuklidíte po svém psu, zaplaťte!

21.02.2011 - Tající sníh odkrývá každoroční obrázek - hromádky psích exkrementů, které milosrdně ukrývaly závěje. Dalším problémem jsou psi bez vodítka běhající mimo vyhrazené prostory pro jejich volný pohyb.

Jablonec nad Nisou má platnou obecně závaznou vyhlášku o volném pohybu psů, v níž jsou vyjmenované k tomu určené plochy. Vyhláška přímo stanovuje majitelům povinnost mít v katastru města (kromě těchto míst) psa na vodítku. Použití košíku již v povinnostech není.

„Rozhodně stále platí, že za svého psa je odpovědný majitel. Všichni víme, že pes si sám po sobě uklidit neumí. Majitel, který tak neučiní za něj, může být postižen podle přestupkového zákona za znečištění veřejného prostranství nebo veřejně prospěšného zařízení,“ konstatuje ředitel MP Jiří Rulc a dodává, že se strážníci ve své praxi setkávají s mnoha způsoby porušení zákona i vyhlášky.

„Ti, co nedbají zákonných ustanovení, připnou psa na vodítko, pouze pokud je v dohledu uniforma městského strážníka. Na výtky ostatních spoluobčanů buď takoví majitelé nereagují vůbec, nebo se je velice agresivně a vulgárně snaží umlčet,“ říká Rulc.

Podle Rulcových slov nelze hodnotit majitele plošně, ale velké procento z nich nevyužívá poměrně bohatou síť košů a sáčků na psí exkrementy. Buď po svém psu neuklízí vůbec, nebo hromádku zahrnou sněhem. „Stačí se rozhlédnout v těchto dnech, kdy sníh odtává, kolem sebe. Veřejná prostranství začínají připomínat smetiště, nehledě na hygienické problémy, které mohou postihnout každého, zejména malé děti,“ poznamenává Jiří Rulc.

A proto se v následujícím období městská policie na tyto nešvary zaměří přednostně. „Všechny přestupce, které strážníci přistihnou, jak nerespektují zákon a obecně závaznou vyhlášku, budeme nekompromisně postihovat podle platné legislativy,“ upozorňuje ředitel městské policie s tím, že zákon umožňuje uložit ve všech těchto případech pokutu do 1000 Kč. „Tuto zákonnou možnost budeme beze zbytku využívat a už nebudeme přistupovat k žádným domluvám,“ uzavírá Rulc.

Další informace

Vytvořeno 21.2.2011 16:46:01 | přečteno 2941x | Petr Vitvar
Štítky: městská policie
 
load