Ti bezchybní dostali láhev

08.08.2011 - Preventivní dopravní akci zaměřenou výhradně na povinnou výbavu jízdních kol zorganizovali ve středu 3. srpna jablonečtí městští strážníci. Místem kontroly zvolili cyklostezku u přehrady.

„Cykloturistice se věnují každoročně stovky dětí i dospělých, málokdo z nich však má své kolo vybavené tak, jak to stanoví zákon o provozu na pozemních komunikacích,“ říká Miloslav Lejsek, odborný asistent Městské policie v Jablonci nad Nisou.

Protože šlo o preventivnmí kontrolu, nerozdávali strážníci ve středu u přehrady pokuty, ale společně se mšenským okrskářem zastavili a zkontrolovali celkem 64 cyklistů. Strážníci kontrolovali povinnou výbavu kol, povinnost cyklistů do 18 let mít helmu a užívání cyklostezky podle příslušného ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

„Oddělení analytiky a prevence městské policie připravilo informativní letáky, které dostal každý oslovený cyklista. Těm, kterým chyběla část výbavy, věnovali strážníci v rámci prevence povinné odrazky do paprsků kol,“ sděluje Lejsek a dodává, že cyklistickou helmu měli všichni kontrolovaní cyklisté do 18 let, což bylo velmi uspokojivé. „Ti nejmenší dostali také pexeso s dopravní tématikou a ti s kompletní a bezchybnou výbavou kola odjížděli od stanoviště strážníků s cyklistickou lahví jako památkou,“ uzavřel hodnocení preventivní kontroly Miloslav Lejsek. Podle jeho slov se do konce prázdnin podobné kontroly ještě zopakují.

Kolo - ilustrační obrázek, zdroj: MPPovinná výbava jízdního kola

  • Dvě na sobě nezávislé brzdy
  • Oranžové odrazky v paprscích kol a na obou stranách pedálů
  • Přední bílá a zadní červená odrazka
  • Za snížené viditelnosti: přední světlomet, zadní červené obrysové světlo a zdroj elektrického proudu
  • Do 18 let je povinná přilba
Vytvořeno 8.8.2011 10:17:28 | přečteno 2736x | Petr Vitvar
Štítky: městská policie
 
load