Největší problém: Proč tu vlak nestaví?

Tisková zpráva 13. 05. 2010

Úterní podvečer patřil další, již čtvrté debatě města Jablonce s občany z cyklu Setkání se starostou. Tentokrát se ptali, dávali náměty, stěžovali si, ale i chválili občané Dolní a Horní Proseče.

Ti, kdo se zajímají o dění kolem svého domova, dorazili už patnáct minut před pátou k prosečské hasičské zbrojnici a pak se pomalu trousili dovnitř. Na jejich otázky byli připraveni odpovídat starosta Petr Tulpa i místostarostové Lukáš Pleticha, Otakar Kypta a Petr Vobořil. Jako nejproblematičtější v této lokalitě se jeví místní komunikace, jejichž opravy už probíhají nebo se v krátké době chystají a dokončeny budou přes prázdniny.

Stále se ještě uklízí pozůstatky po říjnové kalamitě, a to až do 15. května. Tím však kupky větví definitivně nezmizí, jak řekla vedoucí oddělení životního prostředí Jitka Lochovská: „Stále ještě nacházíme v korunách stromů volně zavěšené větve a poškozené koruny. Takže do 15. května musí být odstraněny kupky ořezaných větví bezprostředně po kalamitě, ale je možné, že budou ještě vznikat nové, protože stále provádíme ošetřování stromů.“

Dalším velkým trápením Prosečských je, že zde vlak nestaví, ale pouze projíždí. Problematiku se snažil osvětlit Viktor Liška z oddělení dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje. Ujistil místní, že se se zastávkou opět počítá, ale až v závěru roku 2011. „V současné době má přednost v případě vlaku rychlé spojení Jablonce s Libercem, k místní obslužnosti slouží tramvaj,“ konstatoval Liška.

Dlouhodobým problémem je rychlost vozů na Horní Proseči. Proto zde byla na základě žádosti obyvatel umístěna značka omezující rychlost na 30 km/hod. a instalováno několik příčných prahů. Někteří občané se proti omezením bouří, jiní ho chtějí ještě rozšířit. „Jako nejideálnější řešení se jeví zóna 30 km a využívání pravidla pravé ruky, čili odstranění značek určujících hlavní a vedlejší ulice,“ konstatoval místostarosta Otakar Kypta.

Vytvořeno 13.5.2010 8:31:17 | přečteno 2759x | Petr Vitvar
load