I skleněná smlouva byla výsledkem česko-německé spolupráce

Tisková zpráva 30. 09. 2009

Podpis smlouvy o partnerství s Kaufbeuren, foto: P. Krajíček, obrázek se otevře v novém okněŠokováni v kladném slova smyslu byli hosté slavnostního podpisu dohody o spolupráci mezi městy Jablonec nad Nisou a Kaufbeuren. Kromě papírové podoby byly předloženy oběma nejvyšším představitelům, Petru Tulpovi a Stefanu Bossemu, smlouvy i na velkých skleněných objektech od železnobrodské firmy Zdeněk Lhotský. Dlužno dodat, že skleněná surovina byla zakoupena v Německu, ale finální podoba vznikala právě v dílně u Železného Brodu.

Když oba starostové dostali do rukou speciální brusky, aby mohli smlouvu podepsat i na sklo, zašumělo mezi hosty z dalších partnerských měst Jablonce, konkrétně německého Zwickau a Bautzen, belgického Ronse a italského Marsciana, překvapením.

„Měl jsem pocit, jako bych seděl u zubaře, neboť zvuk brusky velmi připomínal zvuk zubařské vrtačky,“ přiznal s úsměvem Stefan Bosse a dodal, jak velmi je rád, že k podpisu po téměř ročních přípravách dokumentu došlo. Stejné mínění měl i Petr Tulpa, jenž vyzdvihl dlouhodobou spolupráci jabloneckého Gymnázia Dr. Randy a Střední uměleckoprůmyslové školy a VOŠ s jejich partnery v Kaufbeuren i městské části Neugablonz.

„Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou a Staatliche Berufsfachschule für Glas und Schmuck v Kaufbeuren-Neugablonz, obě školy příbuzného a jedinečného studijního zaměření, deklarují vzájemným vztahem a společnou spoluprací myšlenku dvou škol v evropském domě se společnými kořeny v jedné založené roku 1880 výrobci bižuterie a městem Jablonec nad Nisou,“ vysvětluje vztah škol v Jablonci a Neugablonz ředitel místní umělecké průmyslovky Jiří Dostál. „Obě školy vnímají založení uměleckořemeslné vzdělávací tradice jako cenný historický podnět a spojovací článek mezi školou českou a německou i mezi městy Jablonec nad Nisou a Kaufbeuren-Neugablonz a považují historickou školu za vklad do fondu evropského kulturního dědictví.“

Hosté z partnerských měst nedorazili do Jablonce pouze na podpis smlouvy. Ten byl jen vyvrcholením jejich návštěvy na Jabloneckých podzimních slavnostech. Už v pátek 25. září ráno vyrazili hosté z Kaufbeurenu s hostiteli na krátkou návštěvu umělecké průmyslovky, kde se podívali do malírny a dílen oborů bižuterie a kovorytectví, přičemž nejzajímavější byl právě posledně jmenovaný obor, který ve škole existuje od jejího založení, čili od roku 1880. Další část denního programu se pak přesunula do konferenčního sálu.

Páteční dopoledne patřilo v malém sále Eurocentra Jablonec nad Nisou, s.r.o., prezentacím partnerských měst. Své město a zkušenosti s projekty financovanými ze zdrojů Evropské unie zde představila Jelení Hora, Ronse, Kaufbeuren a Jablonec nad Nisou. Rozhodně bylo o čem diskutovat, o čemž svědčil i fakt, že se dopolední seminář protáhl o hodinu a půl oproti plánovanému času.

Odpoledne se pak odehrála druhá část rozhovorů mezi Jabloncem a Kaufbeuren započatých v květnu v Německu. Setkali se zde odborníci z oblasti školství, kultury, sportu, cestovního ruchu i představitelé komunální politiky obou měst. V neformálním ovzduší navazovali kontakty a dohadovali si možné oblasti další spolupráce.

Tím nejvíce konkrétním výsledkem spolupráce mezi městy Jablonec a Kaufbeuren je výstava, jež se objeví příští léto v Muzeu skla a bižuterie (MSB). „Půjčíme si vlastně hotovou expozici od našich kolegů z Isergebirgs-Museum Neugablonz, která se týká bižuterní firmy Prade. Ta započala se svou činností v Jablonci a plně ji pak rozvinula v Německu. Symbolické také je, že se výstava v Jablonci objeví v době kulatého výročí jablonecké umělecké průmyslovky, jejímž je zakladatel firmy, Richard Prade, absolventem,“ řekl hlavní kurátor MSB Petr Nový.

Logo - Program pro občany, obrázek se otevře v novém okně

Podepsání partnerství s městem Kaufbeuren

Prezentace partnerských měst

Eurocentrum Jablonec, 25.09.2009
 

Exkurze v SUPŠ a VOŠ

25.09.2009
 

Podpis smlouvy o partnerství s Kaufbeuren, foto: P. Krajíček

26.09.2009
 

Starosta Jablonce P. Tulpa a primátor Kaufbeuren Stefan Bosse

foto: P. Krajíček
 
 
Vytvořeno 1.10.2009 8:10:24 | přečteno 3113x | Petr Vitvar
load