Město nechalo zrestaurovat centrální kříž

Tisková zpráva 13. 11. 2009

Od července do října chyběl na hlavním jabloneckém hřbitově centrální kříž. Důvodem toho byla jeho kompletní rekonstrukce. Té se ujal Jan Nikenday, místní restaurátor obecných kovů a umělecký kovář, a město za ni zaplatilo téměř 750 tisíc korun.

Kříž v novogotickém stylu, pocházející dle dobového katalogu ze Slévárny umělecké litiny Blansko, vznikl někdy kolem roku 1870 a jeho rozměry jsou 167 x 655 cm. Poničen byl i podstavec z černostudniční žuly, na kterém je kříž usazen. Působením mrazu, zatékáním vody a absencí základů se během let rozestoupily kamenné stupně. Proto i tyto byly demontovány a zpět osazeny na nové betonové základy. Na kříži samotném popraskaly kovové desky a chyběly některé kovové prvky.

„Nejprve jsem ze sneseného kříže odebral vzorky barevnosti, které jsem odeslal do technologické laboratoře Národního památkového ústavu v Praze k podrobnému průzkumu. Na jejich základě pak byla zvolena zelenomodrá barva na kříž a slonová kost na Krista,“ říká Nikenday. Průzkumy také prokázaly že tělo bylo celé pokryto plátky zlata.

Restaurátor doplnil chybějící ozdobné prvky, opatřil kříž vně i uvnitř ochrannými nátěry. Vzhledem k vysokým nákladům na zlacení, nebylo toto obnoveno, ale byl zvolen jednolitý nátěr Krista v barvě slonové kosti, který nevylučuje možnost návratu k ozlacení. Kříž dostal barvu zelenomodrou.

Centrální kříž na jabloneckém hřbitově

Kříž před rekonstrukcí

 

Kříž po rekonstrukci

 
 
Vytvořeno 13.11.2009 9:17:02 | přečteno 2837x | Petr Vitvar
load