Konec září patří v Jablonci nad Nisou oslavám

Tisková zpráva 18. 09. 2006

  • 140 let Jablonce1356 První zmínka o osadě Jablonci
  • 1866 Povýšení Jablonce na město
  • 1906 Název města změněn z Jablonce na Jablonec nad Nisou

Jablonecké podzimní slavnosti jsou vyvrcholením celoročních oslav důležitých výročí města.

Slavnosti

Jablonecké podzimní slavnosti proběhnou letos již po deváté, poprvé je město uspořádalo v roce 1997. Při zahájení slavností předává starosta Jablonce symbolicky vedení města do rukou kejklířů a město ožívá zpěvem a tancem v ulicích. V rámci slavností se jako ústřední téma vybírá událost, která se historicky váže k Jablonci nad Nisou. V letošním roce, kdy si město připomíná několik událostí ze své minulosti, přijede do města císař František Josef I.

Slavnostní zahájení proběhne na náměstí před radnicí ve čtvrtek 21. 9. 2006 v 15 hodin.

Další zajímavé body programu:

  • Otevření výstavy a nově zrekonstruovaného Pavilonu A - čtvrtek 21. 9. 2006 v 10 hodin
  • Příjezd císaře Františka Josefa I. s průvodem na Mírové náměstí - sobota 23. 9. 2006 v 10 hodin
  • Koncert kapely MIG21 - sobota 23. 9. 2006 v 19:30 hodin

Partnerská města a rodáci

Jednou za dva roky jsou hosty Jabloneckých podzimních slavností i delegace z partnerských měst. V letošním roce přijedou zástupci měst Bautzen a Zwickau (Německo), Ronse (Belgie) a Marsciano (Itálie). Současně budou hosty i delegace ze spřátelených měst či regionů: Marčana (Chorvatsko) a Jelenia Gora (Polsko).

Společně s delegacemi přijíždějí z některých partnerských měst i folklorní soubory, které vystoupí v rámci programu slavností na náměstí před radnicí.

Town TwinningMěsto Jablonec nad Nisou bylo úspěšné v žádosti o finanční podporu z programu EU „na podporu setkávání občanů“. Peníze město Jablonec obdrží až v roce 2007 a bude se jednat o částku do výše 14.943 EUR, z toho část bude určena pro město Jablonec na pokrytí organizačních nákladů a další část pro partnerská a spřátelená města na dopravu jejich delegací a folklórních souborů do Jablonce. Zástupci delegací i souborů budou účastníky sobotního průvodu císaře.

V letošním roce budou hosty města i jablonečtí rodáci, kteří se přihlásili na základě výzvy či osobních kontaktů. Očekáváme lidi z Německa, USA, Austrálie, Rumunska, Brazílie, Kanady.

Další informace:

Vytvořeno 18.9.2006 11:05:13 | přečteno 2605x | Petr Vitvar