Na odklízení sněhu se podílí veškerá technika

Tisková zpráva 08. 02. 2006

Společně s razantním přísunem těžkého mokrého sněhu, který v Jablonci nad Nisou začal padat v noci z pondělka na úterý, nastoupily Technické služby s veškerou technikou i lidmi do terénu kvůli postupnému odklízení sněhu. Od pondělní noci napadlo v Jablonci nad Nisou do včerejšího odpoledne, kdy se sníh změnil v déšť, více jak 40 cm sněhu.

Některé hlavní tahy městem (ulice I. a II. třídy, které nejsou ve správě TSJ) byly včera odpoledne (úterý) zataraseny auty a zpoždění nabraly i linky MHD. Situace byla nejhorší kolem 16. hodiny. Později odpoledne se průjezdy uvolnily a autobusy MHD dále jezdily podle jízdních řádů.

Po dlouho trvajících mrazech, po kterých přišlo husté sněžení, ale také déšť, budou vznikat problémy s vodou v ulicích a na přechodech pro chodce. Nahromaděná voda nemá kam odtékat. Situaci by mohly pomoci vyšší teploty (kolem nuly), které se v nejbližších dnech očekávají.

Od dnešního dne (středa) se Technické služby opět zaměří na odvážení sněhu a rozšiřování ulic, jež se během krátké doby kvůli přívalům sněhu zpět zúžily. S odklízením pomůže nejen nová výkonná fréza Merc.Unimog, ale další těžká technika. Dnes se začne pracovat v Rýnovicích, na Žižkově vrchu, na Bártlově vrchu a v centru města - ulice Kubálkova a Lidická.

Náklady - od začátku letošní zimy (tj. od listopadu 2005) město za zimní údržbu zaplatilo přibližně 8,5 milionů korun (přesné údaje za měsíc leden teprve obdržíme příštích dnech, v odhadu jsou již zahrnuty).

Informace TSJ s.r.o., které pro město Jablonec nad Nisou zajišťují zimní údržbu na městských komunikacích, stav k 6.2.2006:

Spotřeba posypových materiálů:

  • Chemický posypový materiál (NaCl): 880 tun
  • Zdrsňovaní inertní materiál (písek, drť): 1.075 tun

Celkový spad sněhu: 201 cm (do 6.2.2006) + 40 cm (6.-8.2.2006)

Odvoz sněhu: 2.177 fůr

Ruční rajony, přechody, zastávky, části chodníků :

I ve dnech silného sněžení jsou nasazeni v terénu všichni pracovníci, kteří se starají o místa odklízená ručně. Postupně od sněhu uvolňují přechody pro chodce, zastávky, některá schodiště, atd. Jedná se o lidi (letos 34) doporučené Úřadem práce na veřejně prospěšné práce.

O zimní údržbu na komunikacích I. a II. třídy se starají jiné organizace a ne TSJ. Takovými ulicemi jsou všechny důležité tahy městem, např.: Podhorská, Prosečská, Liberecká, U Zeleného stromu, 5.května, U Přehrady, Palackého, atd.

Další informace - stav do 6.2.2006

Během měsíce ledna se podařilo zajistit odvoz sněhového valu o množství cca 600 m3 z komunikace, která není ve správě města, ale Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Jednalo se o pravou stranu ulice Podhorské ve směru od města v úseku od křižovatky ulice Mlýnská - Podhorská do křižovatky ulice Podhorská - Novoveská.

Dále byl proveden odvoz sněhu z křižovatek komunikací též i ve správě ŘSD, kde výška sněhových valů tvořila překážku ohrožující plynulost a bezpečnost silničního provozu. Jednalo se o přibližně 180 m3. Veškeré náklady na tyto odvozy byly uhrazeny ŘSD.

Vzhledem k relativně klidnému průběhu měsíce ledna, kdy padalo méně sněhu, využily Technické služby čas pro maximální využití nově zakoupené frézy MERC.UNIMOG k rozšíření ulic a prostranství dle vlastních poznatků, podnětů od občanů, hlášení Dopravního a silničního úřadu, městské policie a Policie ČR.

Více o zimní údržbě: Zimní údržba 2005 - 2006

Vytvořeno 8.2.2006 10:24:24 | přečteno 2804x | Bc. Milena Jelínková
load