V Jablonci se připravuje vnitřní turistický okruh

Tisková zpráva 15. 04. 2005

Vnitřní turistický okruh, obrázek se otevře v novém okněVnitřní turistický okruh v Jablonci nad Nisou je název nové, 6 km dlouhé, trasy, která by v budoucnu měla vést Jabloncem a spojovat zajímavá místa. Pro jeho vybudování chce město získat peníze z programu EU a předložit projekt se stejným názvem. Vnitřní turistický okruh by tak zajímavě doplnil již existující vnější okruh, který měří 15 km a které město zrekonstruovalo v roce 2000 s přispěním peněz z EU. Obě trasy se potkávají na Petříně.

Časová náročnost: 1,5 - 3 hodiny podle toho, jakou dobu turisté stráví u jednotlivých zastavení. Délka trasy je cca 6 km.

Celkové náklady projektu: do 900 000,- Kč

Zahraniční partner projektu: Okres Jelení Hora, oddělení propagace, turismu a kultury

Popis projektu:

Okruh bude mít 11 zastavení, která budou označena tabulemi s popisem, mapkou, příp. dobovou fotografií. Text bude v češtině, polštině a němčině. Výchozím bodem bude radnice, kde bude možné na vnějším IC získat plán trasy, pro děti soutěžní otázky. Trasa bude pokračovat dále kolem kostela Sv. Anny, Fügnerovou ul. okolo Tyršových sadů a Sokolovny, Pražskou ul. přes most nad železniční tratí, dále Střeleckou ul. až do horní části Revoluční ul., kde vznikne v ul. Pod Petřínem tzv. Botanická školka nejen pro školou povinné (arboretum). Občerstvení bude možné v restauraci Petřín s rozhlednou. Trasa bude dále pokračovat k pomníkům ve vrkoslavickém parku a u ZŠ. Dále bude pokračovat Sokolovskou ul. k přírodní rozhledně Rulové skalisko. Odtud se vrátí po modré turistické značce k Čertovu kameni. Další zastavení je u vrkoslavických (pivovarských) rybníků, odkud cesta pokračuje lesem až do Kokonínské ul., odkud je krásný výhled na město. Kokonínská ul. vrátí návštěvníky zpět do města, odkud se Kamennou ul. dostanou k budově radnice.

Okruh bude vyznačen jednak na mapce, jednak označen tabulemi. V tzv. Botanické školce budou ošetřeny stromy (vykáceny suché, výrazně poškozené, resp. provozně nebezpečné), odstraněn nálet, vybudovány cesty, které zavedou návštěvníky na Petřín. Stromy v Botanické školce (arboretu) budou označeny tabulkou s názvem, případně rozměry. Počítáme s dosadbou některých základních druhů keřů, které budou také označeny. Cílem je naučit děti i dospělé rozeznávat alespoň základní druhy dřevin (javor, lípa, jírovec apod.). Drobné sadové úpravy budou provedeny rovněž ve Střelecké ulici (výsadba keřů) a na Petříně, kde by mělo dojít k doplnění třešňového sadu. Trasa bude doplněna rovněž lavičkami v místech, kde je to možné a účelné.

Vytvořeno 15.4.2005 12:20:24 | přečteno 2352x | Bc. Milena Jelínková
load