Zástupci Jablonce navštíví partnerská města

Tisková zpráva 10. 06. 2005

V tomto měsíci se uskuteční hned dvě návštěvy partnerských měst. O tomto víkendu totiž v Ronse (Belgie) proběhnou slavnosti, během nichž Ronse oficiálně přijme další partnerské město, kterým se díky trvajícím kontaktům stane Saint Valery z Francie. U té příležitosti se v Ronse setkají zástupci všech jeho zahraničních partnerů, včetně Jablonce. Naše město bude zastupovat starosta Jiří Čeřovský a místostarosta Petr Karásek. Do italského Marsciana pak 22.6. odjíždí studenti jablonecké obchodní akademie, za město se cesty zúčastní místostarostové Radovan Louda a Jiří Rudolf, na pozvání italských radních. Cílem jejich cesty je procvičit se v italštině, kterou se studenti učí v Jablonci, a zúčastnit se oslav patrona města Marsciano, kterým je St. Giovanni (sv. Jan). Zástupci města pan na místě projednají další formy spolupráce na rok 2006, kdy bude Jablonec nad Nisou slavit hned několik významných výročí (mj. 140 let od povýšení Jablonce na město).

Ronse

Během víkendových slavností v Ronse se na čas dvě z místních hospod přímo v centru města částečně promění na české hospody s obrázky z Jablonce nad Nisou a okolí. Návštěvníci budou dostávat pohledy a prospekty o Jablonci a budou moci ochutnat Vratislavské pivo Konrad, které spolu s dalšími „pivními nezbytnostmi“ (tácky, sklo,…) poskytl pivovar Konrad. Transport všech potřebných věcí zajistila tento týden tamější belgická firma na výrobu koberců Associated Weavers, která má svou pobočku právě ve Vratislavicích.

Jiří Čeřovský, starosta města k tomu dodává: „V Ronse chceme kromě jiného projednat možnost, aby belgické děti jezdily na každoroční lyžování k nám, do Jablonce a okolí. Již v předstihu jsme o této věci jednali se starostou z Ronse a posílali nabídku i do agentury, která pro belgické školy pobyty dětí na horách kompletně zajišťuje. Jsem si jistý, že jim naše hory a střediska mohou nabídnout velice dobré podmínky.“

Letos v únoru se belgické děti, které trávily lyžařský týden na polské straně Krkonoš, na pozvání jablonecké radnice podívaly i do Jablonce. Navštívily Muzeum skla a bižuterie a s nadšením si zaplavaly v jabloneckém bazénu.

Marsciano

Plány na cestu jabloneckých studentů do Marsciana vznikly již v roce 2003, když při debatě na půdě jablonecké školy obdrželi pozvání od zástupce města Marsciana Stefana Massoliho. V minulosti například probíhaly kontakty mezi oběma městy díky tanečním souborům, které střídavě vystupovaly v Jablonci i v Marscianu.

Vytvořeno 10.6.2005 10:35:51 - aktualizováno 10.6.2005 10:36:17 | přečteno 2443x | Bc. Milena Jelínková