Jablonec n. N. se připojí k evropskému dni bez aut

Tisková zpráva 03. 09. 2003

Město Jablonec nad Nisou se po včerejším usnesení zastupitelstva oficiálně připojuje k Evropskému dni bez aut 22. září 2004, který na území republiky koordinuje Ministerstvo životního prostředí ČR. Hlavní téma pro letošní rok zní: Bezpečné ulice pro děti. Celá akce je doprovázena týdenní kampaní pod názvem Evropský týden mobility (16. - 22. září). Jablonec nad Nisou se do celého programu zapojuje i proto, že v letošním roce, podobně jako v uplynulých letech, vyvíjí mnoho aktivit, které svou povahou myšlenku Evropského dne bez aut naplňují. Oficiální připojení město deklaruje podpisem Charty 2004.

Seznam hlavních akcí v rámci Evropského dne bez aut v Jablonci nad Nisou:

 • Cyklovýprava - 17.9. 2004 Městský úřad Jablonec nad Nisou - průjezd městem na kolech s cílem nově otevřené lávky Rádlo určené pro cyklisty a turisty, překlenující výpadovku z jablonce nad Nisou směr Praha.
 • Dětský den bez aut - 22.9. Základní škola 5.května a MŠ Lovecká - společný program pro děti ze základní a mateřské školy, ve spolupráci s Městskou policií Jablonec nad Nisou při uzavírce pro veškerou dopravu části ulic 5.května a Sokolí.
 • Bezpečné cesty do školy - srpen / říjen 2004 Městský úřad Jablonec n.N. a Městská policie Jablonec n.N. - soubor opatření ke zvýšení bezpečí na přechodech pro chodce u škol:
  • nasvícení přechodů pro chodce (ulice Liberecká - u základní školy, Palackého, Turnovská a Čs. Armády),
  • instalování semaforů na frekventované přechody (ulice Budovatelů - u lázní a v Kokoníně u základní školy),
  • instalování pěti dopravních značek „Děti“ se světelnými diodami (ulice SNP, Liberecká a Arbesova)
  • hlídky strážníků městské policie na přechodech pro chodce před školami.
 • Modernizace vozového parku MHD - září 2004 Město Jablonec nad Nisou přispěje ČSAD Jablonec nad Nisou na nákup nového malokapacitního autobusu s plošinou pro nástup a výstup tělesně postižených spoluobčanů.
 • Den bez aut jinak aneb POJEĎTE S NÁMI NEBUĎTE SAMI! - 18.-19.9.2004 společná akce ČSAD Jablonec nad Nisou a DP města Liberce - prohlídky vozoven, exkurze, výstava historických vozidel, ukázky oprav vozidel hromadné dopravy, kyvadlová doprava mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou historickými vozy.
 • Dopravní výchova - zahájeno v září 2004 (a dále v průběhu celého školního roku) Městská policie v Jablonci nad Nisou - besedy strážníků na základních školách (určeno pro žáky 4. tříd), chodec a cyklista, s použitím nově zakoupeného mobilního dopravního hřiště.
 • Medvídek BOBO - zahájeno v září 2004 (a dále v průběhu celého školního roku) Městská policie v Jablonci nad Nisou - pro děti z mateřských škol, zaměřené na bezpečné chování (zahrnuje prvky z dopravní výchovy).
 • Měření rychlosti laserovým radarem - 2. polovina září 2004 Městská policie v Jablonci nad Nisou - městská policie bude měřit rychlost aut na zapůjčeném radaru, řidiče na aktuální rychlost jejich vozu upozorní informační panel.

Další informace:

Myšlenka Evropského dne bez aut (22. září) se již rozšířila do všech států EU. V České republice se Evropský den bez aut (osvětová a propagační akce, pořádaná v zemích Evropské unie od roku 1998) konal od roku 2002 již dvakrát. V roce 2003 se Evropského dne bez aut a Evropského týdne mobility v České republice zúčastnilo asi 18 měst.

V letošním roce Chartu Evropského dne bez aut a Evropského týdne mobility v České republice zatím podepsala města Boskovice, Bohumín, České Budějovice, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Chrudim, Kopřivnice, Kroměříž, Letovice, Ostrava, Olomouc, Písek, Telč, Třebíč, Karviná a Prostějov. V dalších městech prošla Charta Zastupitelstvem či Radou a čeká na podpis vedení města.

Vytvořeno 3.9.2004 13:01:56 | přečteno 2889x | Bc. Milena Jelínková
load