Zpětným odběrem elektrozařízení se výrazně šetří životní prostředí

Tisková zpráva 04. 08. 2010

Během roku 2009 odevzdali Jablonečané celkem 1 644 televizí a 966 monitorů. Díky tomu výrazně ušetřili elektřinu, ropu, vodu, snížili produkci nebezpečného odpadu i skleníkových plynů, vyplývá z Certifikátu k enviromentálnímu vyúčtování za rok 2009.

Jablonec nad Nisou se zapojil do systému tzv. zpětného odběru elektrozařízení.

„Díky tomu jsme ušetřili 400 megawat elektrické energie, 390 litrů ropy, 7 700 tun primárních surovin, dva miliony metrů krychlových vody, o 400 tun jsme snížili produkci nebezpečného odpadu a o 105 tun produkci skleníkových plynů. Všem občanům děkujeme za to, že televize a monitory odevzdali buď přímo prodejci nebo do sběrného dvora ve Smetanově ulici,“ říká Nikola Štěpánová z oddělení životního prostředí.

Podle jejích slov sběr, doprava, demontáž a zpětné využití surovin představuje nezanedbatelný přínos pro životní prostředí a úsporu přírodních zdrojů. „Jako příklad bych uvedla toto - při výrobě jedné televize, respektive monitoru se spotřebuje 165 kWh elektrické energie. To je kupříkladu spotřeba jedné šedesátiwattové žárovky svítící nepřetržitě čtyři měsíce,“ uvádí Štěpánová.

Kromě televizí a monitorů jsou v systému zpětných odběrů zařazeny všechny druhy elektroniky, které lze odevzdat buď přímo u prodejce při koupi nového kusu nebo odložit do sběrného dvora ve Smetanově ulici. Ten bude od začátku srpna do konce října zkušebně otevřen i v sobotu.

„Na podzim plánujeme rozmístit pět kontejnerů na drobnou elektroniku. Věříme, že lepší dosažitelností míst k odevzdávání budeme mít více elektroniky na sběrných dvorech než vedle kontejnerových stání,“ uzavírá Nikola Štěpánová ze životního prostředí.

Vytvořeno 4.8.2010 17:13:32 | přečteno 2123x | Petr Vitvar
load